لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

افزایش تنش ایران و ترکیه با بازداشت جاسوسان


بازداشت اخیر ۹ نفر در ترکیه بدست نیروهای امنیتی این کشور که به جاسوسی برای ایران متهم شده اند، تنش میان دو متحد سابق را افزایش داده است.

روابط ایران و ترکیه، بر سر حمایت دو کشور از طرفین درگیر در سوریه، یعنی دولت بشار اسد و مخالفان او، تیره شده است.

کریم بالجی، نویسنده روزنامه ترکیه ای زمان، می گوید بازداشت های اخیر شاید بخشی از یک جستجوی گسترده تر باشد. بالجی می نویسد «این امر نشان می دهد باید، جاسوسان ایرانی بیشتری در ترکیه فعال باشند، و در حقیقت اطلاعات دریافت شده پلیس از ۹ جاسوس بازداشت شده، حاکی از آن است که تعداد جاسوسان ایرانی حدود ۱۰۰ نفر است.»

نویسنده زمان در ادامه می نویسد:«به نظر می رسد به نوعی یک جنگ سرد میان ایران و ترکیه هم اکنون در جریان است.»

موردی که باعث نگرانی در آنکارا شده است، این است که متهمان به جاسوسی برای ایران، مظنون هستند که برای گروه کردی شورشی پ کا کا، که با دولت ترکیه درگیر است، اطلاعات جمع آوری کرده اند.

از سوی دیگر، یک نویسنده روزنامه ترکیه ای ملیت می نویسد: این اولین باری نیست که تهران از پ کا کا برای تحت فشار قرار دادن آنکارا استفاده می کند.

نویسنده ملیت می نویسد: بازداشت متهمان به جاسوسی برای ایران، نشانه ای از بروز جنگ نیابتی میان دو همسایه بر سر سوریه است.

او می گوید: ترکیه در حال حمایت از شورشیان در سوریه است و ایرانی ها، حمایت ضمنی مخفیانه ای از پ کا کا می کنند و به آنها اجازه می دهند در ایران فعالیت کنند و فعالیت آنها را نادیده می گیرند.

این نویسنده می گوید: در برخی مواقع، ایران به شورشیان پ کا کا اجازه می دهد تا سلاح وارد خاک ترکیه کنند. او پیشینه این امر را رقابت ایران - ترکیه، یا شیعه- سنی می داند.

آنکارا در گذشته تهران را به عنوان یک همکار در جنگ علیه گروه کردی پ کاکا قلمداد می کرد.

ماه گذشته، بلنت آرینچ، معان نخست وزیر ترکیه گفت: اطلاعات حساس که توسط هواپیماهای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا در مورد فعالیت شورشیان کرد جمع آوری شده بود، به نیروهای امنیتی ایران داده شده بود. تاپیش از آغاز بحران سوریه، ایران و ترکیه متحدان نزدیک بودند.

اکثریت جمعیت ترکیه را سنی ها تشکیل می دهند، اما بخشی از ساکنان ترکیه، شيعیان جعفری هستند، همان شاخه ای که در ایران اکثریت را تشکیل می دهند.

نویسنده روزنامه ترکیه ای زمان می گوید: در زمان افشای رسوایی جاسوسی ایران، افزایش تعداد کسانی که در ترکیه مذهب خود را به شیعه تغییر می دهند، ممکن است باعث توجه نیروهای امنیتی ترکیه شود.

نویسنده زمان می گوید تعداد کسانی که شیعه می شوند، روز به روز در حال افزایش است، از نه نفری که در ترکیه بازداشت شدند، شش نفر شهروندان ترکیه بودند که شیعه جعفری بودند.
XS
SM
MD
LG