لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۱

سخنان پرزيدنت اوباما و آنگلا مرکل در مورد برنامه اتمی ايران


سخنان پرزيدنت اوباما و آنگلا مرکل در مورد برنامه اتمی ايران
سخنان پرزيدنت اوباما و آنگلا مرکل در مورد برنامه اتمی ايران

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری ايالات متحده، می گويد در صورتی که ايران در رابطه با برنامه اتمی خود تعهدات بين المللی را ناديده بگيرد جامعه جهانی اقدامات بيشتری را عليه آن کشور اعمال خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که در ديداری در واشنگتن به سر می برد روز سه شنبه پس از گفت و گو درباره مسائل سياسی و اقتصادی جهان در يک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفيد شرکت کردند. برنامه اتمی ايران يکی از مسائل مورد بحث اين دو رهبر بود.

پرزيدنت اوباما در اشاره به برنامه اتمی ايران اظهار داشت : «ما به توافق رسيديم که اگر آژانس بين المللی انرژی اتمی اين هفته بار ديگر اعلام کند که ايران تعهدات بين المللی خود را ناديده می گيرد ما چاره ای جز اقدام های شديد تر عليه ايران نخواهيم داشت. از جمله استفاده از تحريم های بيشتر برای افزايش فشار بر رژيم ايران.»

پرزيدنت اوباما درهمين حال در اشاره به ليبی گفت زمان ترک قدرت معمر قذافی، رهبر ليبی، نزديک است. وی ماموريت نيرو های پيمان آتلانتيک شمالی، ناتو، را در ليبی در محافظت مردم آن کشور در مقابل کشتار نيرو های معمر قذافی، مثبت خواند.

پرزيدنت اوباما شامگاه سه شنبه در مراسم ضيافت شام رسمی در کاخ سفيد مدال آزادی اين کشور را به خانم مرکل اعطا کرد. خانم مرکل اين مدال را نشان از همکاری دو کشور خواند و گفت: «دو کشور ما برای آزادی و صلح در کنار يکديگر ايستاده اند. تاريخ حاکی از قدرت نيروهای مردمی برای به دست آوردن آزادی است. آزادی مردم را قادر می سازد بر ترس خود غلبه و با ديکتاتورها مقابله کنند.»

صدراعظم آلمان افزود آزادی برای همه است. همه حق آزادی دارند چه در آفريقای شمالی يا بلاروس، و یا برمه يا ايران.

افغانستان، صلح در خاورميانه و مسائل اقتصادی از ديگر مسائل مورد گفت و گوی دو رهبر در طی سفر خانم مرکل بود.

XS
SM
MD
LG