لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

آمریکا و فرانسه تصمیم هسته ای ایران را تحریک آمیز خواندند


فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران
فریدون عباسی دوانی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران

فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران از تصمیم این کشور برای افزایش تولید اورانیوم بیشتر غنی شده خبر داد و گفت ایران تولید سوخت هسته ای را به یک مرکز زیرزمینی منتقل می کند که تا سال ۲۰۰۹ مخفی بود.

فریدون عباسی روز چهارشنبه گفت تهران اواخر سال جاری تولید اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده را تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته ای نظنز به تاسیسات «فردو» در نزدیکی شهر قم منتقل می کند. وی گفت ایران در واقع، «فردو» را به غنی سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد اختصاص می دهد .

فریدون عباسی که اظهاراتش در خبرگزاری فارس نیز منتشر شد، گفت تهران به زودی سانتریفیوژ های پیشرفته ای که مناسب تولید اورانیوم بیشتر غنی شده است، در سایت فردو مستقر می کند.

این خبر یک روز پس از آن اعلام می شود که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی یک گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران را تکذیب کرد. آژانس بین المللی اتمی می گوید تهران ممکن است فعالیت های اتمی با اهداف نظامی انجام داده باشد.

ایران وجود سایت اتمی فردو را که داخل کوه ساخته شده است، در سال ۲۰۰۹ آشکار کرد. اعتراف ایران به وجود این سایت پس از آن روی داد که سازمان های جاسوسی غربی، مرکز فردو را شناسایی کردند و اعلام کردند که وجود این مرکز، مدرکی است از فعالیت پنهان هسته ای ایران.

در واشنگتن تامی ویتور، یک سخنگوی کاخ سفید تصمیم ایران را «تحریک آمیز» خواند و گفت این امر، شامل ذخیره اورانیوم بیشتر غنی شده خواهد بود، ذخیره ای «بدون اینکه استفاده معتبری از آن در آینده نزدیک وجود داشته باشد».

فرانسه نیز تصمیم ایران را حرکتی تحریک آمیز خواند و اتحادیه اروپا نیز با نگرانی به تصمیم ایران اشاره کرد. اتحادیه اروپا می گوید اعلام این تصمیم بی اعتنایی بیشتر ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

تهران می گوید برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

XS
SM
MD
LG