لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۵

بازتاب نامه باراک اوباما به سيد علی خامنه ای


خبرگزاری فارس به نقل از علی مطهری نماينده مجلس شورای اسلامی نوشته است باراک ‌اوباما در نامه ‌خود به آیت الله علی خامنه ای درخواست مذاکره مستقيم با ايران را مطرح کرده‌ است.

به گفته مطهری، باراک اوباما در بخشی از نامه خود به رهبر ایران گفت که آمریکا هیچ حرکت خصمانه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران نخواهد کرد.

فارس در گزارش مشابه دیگری به نقل از حسین ابراهیمی، نايب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت اوباما در ابتدای نامه خود نوشته است «تنگه هرمز و آبراه‌های بین المللی برای همه ملت‌ هاست و تنگه هرمز خط قرمز آمریکا محسوب می‌شود، اما ما می‌توانیم با حفظ حقوق یکدیگر با هم «تعامل و مذاکره» داشته باشیم.»

ابراهیمی در ادامه افزوده است، «هر چند اوباما در این نامه تصریح میکند که آمریکا هیچ حرکت خصمانه‌ای علیه ایران نخواهد کرد، اما این نامه با خوی آمریکایی‌ها سازگار نیست.»

سیدحسین نقوی، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نیز در گفت‌وگو با فارس گفت اوباما در این نامه برقراری یک خط تلفنی مستقیم بین تهران - واشنگتن را پیشنهاد کرده است.

محسن سازگارا، تحلیل گر مسايل سیاسی، در گفتگو با صدای آمریکا در این باره توضيح داد با توجه به اینکه متن این نامه محرمانه بوده و منتشر نشده است، وی بعيد میداند واقعیت همین مواردی باشد که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شده است. سازگارا گفت امر مشخص این است که آمریکا تهدید کرد اگر تنگه هرمز توسط ایران بسته شود، پاسخ آمریکا نظامی خواهد بود.

یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی آیت الله خامنه ای، با اشاره به نامه مذکور گفته بود اگر خطری متوجه ایران شود، جمهوری اسلامی از «ابزارهای مختلف سیاسی و غیره» برای دفاع از منافع خود استفاده خواهد کرد.

علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر جمهوری اسلامی نیز ضمن تایید دریافت این نامه گفته بود، در نامه اوباما «حرف تازه ای وجود ندارد.»

نامه محرمانه رئیس جمهوری آمریکا به رهبر جمهوری اسلامی در پی بالاگرفتن تنش ها در خصوص تحریم نفت ایران و احتمال بستن تنگه هرمز از ایران ارسال شده است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مقامات ایران هنوز برای پاسخ به این نامه تصمیم نگرفته اند.

XS
SM
MD
LG