لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

اعلام علنی شکایت تجاری دولت اوباما علیه چین


پرزیدنت باراک اوباما می گوید چین «با اعمال عوارض بیش از حد بر خودروهای ساخت آمریکا، فضای رقابتی غیرمنصفانه و نابرابری» ایجاد می کند. رئیس جمهوری آمریکا این اظهارات را در طی یکی از سفرهای انتخاباتی خود به شهری بیان کرد که بیشتر ساکنان آن در کارخانه های خودروسازی کار می کنند.

ایالات متحده چین را متهم می کند که به طور غیرمنصفانه ای، بیش از ۳ میلیارد دلار عوارض بر خودروهای ساخت آمریکا اعمال می کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به همین دلیل است که دولت من با سرعتی بیش از دولت های گذشته، پرونده های (شکایات) بازرگانی را علیه چین مطرح کرده است و ما در این دعاوی حقوقی پیروز شدیم. امروز صبح، دولت من برای پاسخگویی چین در اقدامات تجاری غیرمنصفانه پکن که به خودروسازان آمریکا لطمه می زند، پرونده شکایت جدیدی تشکیل داد.»

چندین هزار نفر در منطقه تولیدو در کارخانه های ساخت کامیون های جیپ کار می کنند.

این اولین سفر رئیس جمهوری از تور دو روزه او با اتوبوس به چندین شهر ایالت های اوهایو و پنسیلوانیاست که کارخانه های تولیدی دارند. او این سفرها را به عنوان بخشی از کارزار انتخاباتی خود آغاز کرده است. بسیاری بر این باورند آرای مردم این ایالت ها برای انتخابات ماه نوامبر کلیدی خواهد بود.

آقای اوباما گفت «کالاهای ساخت مردم آمریکا و کارگران آمریکایی بهتر از هر نقطه دیگری در جهان است. تا زمانی که ما به جای فعالیت در یک عرصه ناسالم و نابرابر، در یک محیط سالم رقابت می کنیم، اوضاع بر وفق مراد خواهد بود. اما باید اطمینان حاصل کنیم که رقابت برابر و منصفانه است».

میت رامنی، رقیب احتمالی آقای اوباما از حزب جمهوری خواه، رئیس جمهوری را به اتخاذ موضعی بسیار نرم و انفعالی در قبال چین و مناسبات بازرگانی با این کشور و مسائل دیگر متهم کرده است.

تیم پاولنتی، فرماندار پیشین ایالت مینه سوتا که روز پنج شنبه در حمایت از رامنی در کارزار انتخاباتی او شرکت کرد، گفت رئیس جمهوری برای اتخاذ موضع سخت گیرانه در قبال چین خلف وعده کرده است.

جی کارنی، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری روز پنج شنبه گفت دولت اوباما برای حل و فصل همه ۶ چالش و شکایت پیشین پیرامون عوارض دولت چین بر محصولات آمریکایی، از فولاد گرفته تا مرغ، موفق بوده است.

آقای اوباما در کارزار انتخاباتی اش، بیش از رامنی که پیش از ورود به عرصه سیاست، تاجری ثروتمند بوده است، خود را یکی از حامیان سرسخت طبقه متوسط و کارگری آمریکا تصویر می کند.

تور آقای اوباما با اتوبوس در حالی روز جمعه به پایان می رسد که ارقام بیکاری ماه ژوئن در ایالات متحده منتشر می شوند.

رئیس جمهوری روز پنج شنبه گفت انتخابات امسال برای وضعیت اقتصادی کشور در دهه آینده و پس از آن تعیین کننده خواهد بود.
XS
SM
MD
LG