لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

تصمیم دولت اوباما در توقف اخراج مهاجران غیرقانونی


دولت اوباما اخراج مهاجران غیرقانونی جوان را که در سنین کودکی به ایالات متحده آمده اند و شهروندان قانونمندی بوده اند متوقف می کند، و به آن ها اجازه کار اعطا خواهد کرد.

براساس طرح دولت آقای اوباما، اگر مهاجران غیرقانونی پیش از شانزده سالگی به آمریکا آورده شده اند، کمتر از سی سال سن دارند و حداقل پنج سال متوالی در آمریکا اقامت داشته اند، پیشینه جنایی و ارتکاب به جرم ندارند، از دبیرستانی در ایالات متحده فارغ التحصیل شده اند، دیپلم گرفته اند و یا در ارتش خدمت کرده اند، از آمریکا اخراج نخواهند شد. آن ها می توانند برای دریافت مجوز کار درخواست ارائه کنند، مدت اعتبار این مجوز دو سال است و فرد می تواند به طور نامحدود آن را تمدید کند.

با وجودی که با اتخاذ این سیاست، به مهاجران غیرقانونی شهروندی ایالات متحده اعطا نخواهد شد، اما سایه اخراج را از زندگی این مهاجران دور خواهد کرد، آن ها می توانند به طور قانونی کار کنند و در مقام مهاجران قانونی و واجد الشرایط مدت های طولانی در آمریکا اقامت داشته باشند.

تغییر سیاست دولت اوباما زندگی بیش از هشتصد هزار مهاجر که در هراس اخراج از آمریکا روزگار گذرانده اند را متحول خواهد کرد. این طرح پیشنهادی کنگره را دور می زند و تا حدودی به دستیابی به اهداف دیرینه تصویب قانونی کمک خواهد کرد که سالیان متمادی در پی هموار کردن راه برای اعطای شهروندی به جمعیت جوان مهاجران غیرقانونی مقیم آمریکا که به دانشگاه و خدمت سربازی رفته اند، بوده است.

ژانت ناپولیتانو، وزیر امنیت ملی ایالات متحده سیاست جدید دولت را روز جمعه و یک هفته پیش از آن اعلام کرد که پرزیدنت اوباما قرار است در کنفرانس سالانه «مقامات انتصابی و برگزیده انجمن ملی لاتین تباران» در اورلاندو سخنرانی کند.

این ابتکار آقای اوباما که در سال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است، به هدف جلب جمعیت بزرگ رای دهندگان کشورهای آمریکای لاتین در صدر اولویت های دولت قرار گرفته است. با وجودی که اکثریت جمعیت لاتین تبار مقیم ایالات متحده از آقای اوباما حمایت می کنند و آرای آن ها در ایالت هایی همچون فلوریدا، نوادا و کلورادو از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود، اما کندی روند احیای اقتصاد و ناتوانی باراک اوباما در جلب حمایت کنگره برای تصویب قوانین مربوط به حمایت از مهاجران و پیشگیری از اخراج مهاجران غیرقانونی تا حدودی از حمایت آن ها کاسته است.
XS
SM
MD
LG