لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

اوباما: اسد فرصت اصلاحات را از دست داده است


اوباما: اسد فرصت اصلاحات را از دست داده است
اوباما: اسد فرصت اصلاحات را از دست داده است

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، با عباراتی که يادآور سخنان وزير امور خارجه آمريکا در روز پيش از آن بود گفت که بشار اسد، رييس جمهوری سوريه، «مشروعيت خويش را در پيش روی مردم خود» از دست می دهد.

رييس جمهوری آمريکا در مصاحبه با شبکه خبری سی بی اس گفت که دولت سوريه «درجه غيرقابل قبولی از بيرحمی» را عليه تظاهرات مسالمت آمیز بکار برده است. پرزيدنت اوباما تصریح کرد که رييس جمهوری سوريه بارها فرصت برای ارائه اصلاحات راستين را از دست داده است.

سخنان پرزيدنت اوباما در اين مورد شديدترين عباراتی بودند که وی از آغاز سرکوب وحشیانه دولت سوريه عليه معترضان در آن کشور استراتژيک خاورميانه، بيان داشته است.

آقای اوباما تاکید کرد آمریکا «پیام روشنی» فرستاده که «هیچ کسی نمی تواند سفارت ما را به هم بریزد.» وی گفت به سوریه هشدار داده شد که واشنگتن برای حفاظت از سفارتخانه های خود «به هر اقدام لازمی» دست خواهد زد.

دمشق از اظهارات مشابه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به شدت انتقاد کرده و می گوید گفته های او نشانه دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی سوریه است.

هيلاری کلينتون روز دوشنبه گفت که بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه، مشروعیت خود را از دست داده و ایالات متحده آمریکا هیچ علاقه ای به ادامه حکومت وی ندارد.

خانم کلینتون گفت: «بگذارید اضافه کنم که اگر کسی، از جمله بشار اسد، فکر می کند که آمریکا، به خاطر حفظ ثبات منطقه، مخفیانه امیدوار است رژیم کنونی سوریه از این آشوب رهایی یابد و به خشونت و سرکوب مردم ادامه دهد، سخت در اشتباه است. آقای اسد مقامی نیست که حضور او در قدرت ضروری و لازم باشد و ما به هیچ وجه برای ادامه حکومت او سرمایه گذاری نکرده ایم. هدف ما این است که اراده مردم سوریه در یک نظام مردم سالار حاکم بر سرنوشت خود باشد.»

خانم کلینتون در عین حال حمله به سفارت آمریکا و محل سکونت سفیر این کشور و نیز حمله به هیات سیاسی فرانسه را محکوم و دولت اسد را به تلاش برای انحراف از توجه جهانیان به سرکوب مردم خود متهم کرد. وزير امور خارجه آمريکا از دولت سوریه خواسته است تا نسبت به تعهدهای بین المللی خود در حفاظت از دیپلمات ها و هیات های خارجی پایبند باشد.

روز دوشنبه، هواداران بشار اسد به سفارت آمریکا هجوم بردند، پنجره ها را شکستند و برای دقایقی پرچم سوریه را بر فراز این ساختمان برافراشتند. وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت سفارت فعال است و مقام های سوری و آمریکایی برای ترمیم خسارت ها تلاش می کنند.

XS
SM
MD
LG