لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۰

پرزيدنت اوباما اقتصاد و کارآفرينی را محور اصلی سخنرانی سالانه خود قرار داد


پرزيدنت اوباما اقتصاد و کارآفرينی را محور اصلی سخنرانی سالانه خود قرار داد
پرزيدنت اوباما اقتصاد و کارآفرينی را محور اصلی سخنرانی سالانه خود قرار داد

پرزيدنت باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، ساعت ۹ سه شنبه شب به وقت واشنگتن سخنرانی سالانه خود را در کنگره آمریکا، ارائه داد.

محور سخنان رييس جمهوری را اهداف ملی آمريکا برای سالهای آينده تشکيل می داد. پرزيدنت اوباما نقش کليدی تکنولوژی های نو، آموزش، و به روز رسانی زيربنای کشور را برای موفقيت آمريکا در رقابت در سطح جهانی مورد تأکيد قرار داد و بنوبه خود اين موفقيت را بعنوان راه حل مسأله اشتغال برای مردم آمريکا مطرح کرد. رييس جمهوری آمريکا با تشبيه وضعيت کنونی آمريکا در جهان با دورانی که شوروی فضاپيمای اسپوتنيک را به مدار زمين فرستاد بر لزوم سرمايه گذاری در کارهای تحقيقاتی در عرصه های علمی و تکنيکی جديد و ارتقاء آموزش برای جامه عمل پوشاندن به نيازهای آينده و همچنين ايجاد زيربنای قرن بيست و يکمی نظير اينترنت با سرعت در سطح کشور که رقيبان اقتصادی آمريکا در اختيار دارند، تأکيد کرد. همچنين خاطر نشان کردن ضرورت برداشتن گام های مؤثر در جهت کاهش کسری بودجه دولت فدرال و بدهی های ملی قسمت های ديگر سخنرانی پرزيدنت اوباما را تشکيل می دادند.

تفاوت اصلی این گزارش سالانه با گزارش سال پیش در این بود که این بار رییس جمهوری دمکرات آمریکا با مجلس نمایندگانی روبروست که اکثریت آن را جمهوریخواهان تشکیل می دهند که نخستین مخالفت هر چند نمادین آن، رای به لغو قانون اصلاحات بیمه های درمانی بوده است. قانونی که تصویب آن در سال گذشته یکی از دستاوردهای بزرگ پرزیدنت اوباما نامیده شد. رييس جمهوری آمريکا در سخنان خود گفت آماده است تصحيحات لازم در قانون اصلاحات بيمه های درمانی انجام شود اما بر نياز به گام گذاردن به پيش را مطرح کرد به رغم آنکه توافق خود را با به عمل درآوردن صرفه جويی های عمده در هزينه های دولت فدرال، اعلام کرد.

پرزيدنت اوباما در کل سخنرانی خود بر نیاز به همکاری کامل میان جمهوریخواهان و دمکرات ها تأکيد داشت. در حمایت از همکاری های دو حزبی، خلاف عرف رایج و برای اولین بار طی سخنرانی امسال اعضای دو حزب دمکرات و جمهوریخواه در کنار یکدیگر، نشسته بودند. تحلیل گران بر این اعتقادند که پرزیدنت اوباما با توجه به مصالحه ای که با جمهوریخواهان در مورد تمدید معافیت های مالیاتی و ادامه کمک های دولتی به بیکاران در سال گذشته انجام داد، در حال ترسیم تصویری جدید از خویش است.

در ارتباط با سیاست خارجی، خارج شدن آمريکا از عراق و مسأله جنگ در افغانستان و طرح خروج آمريکا از آن کشور به همراه تقويت دولت افغانستان برای حفظ امنيت و جلوگيری از بازگشت طالبان به قدرت و نيز عزم آمریکا برای شکست و از کار انداختن القاعده و دیگر گروه های افراطی بار دیگر توسط پرزينت اوباما مورد تاکید قرار گرفتند. در مورد ايران نيز به وضع تحريم های تازه عليه جمهوری اسلامی ايران به دليل برنامه اتمی کشور و مؤثر بودن تحريمها اشاره شد و همچنين اقدامات آمريکا برای مهار کردن کره شمالی ذکر شد. اساساً سياست خارجی چندان در مدنظر سخنرانی سالانه رييس جمهوری آمريکا قرار نداشت همانگونه که برای رأی دهندگان آمريکايی نيز در انتخابات اخير کنگره، موضوع اشتغال و مسائل داخلی در کانون توجه، قرار داشتند.

پال رايان از حزب جمهوريخواه نيز واکنش آن حزب را به سخنرانی پرزيدنت اوباما ارائه کرد. آقای رايان نظر جمهوريخواهان را در مورد کاهش هزينه ها، کوچک کردن اندازه دولت فدرال و دست و پنجه نرم کردن با بدهی ملی، مورد تأکيد مجدد قرار داد و از پرزيدنت اوباما در رابطه با افزايش بدهی ملی کشور، انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG