لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

پرزيدنت اوباما در آستانه انتخابات ميان دوره ای کنگره در اوهايو سخنرانی کرد


پرزيدنت اوباما در آستانه انتخابات ميان دوره ای کنگره در اوهايو سخنرانی کرد
پرزيدنت اوباما در آستانه انتخابات ميان دوره ای کنگره در اوهايو سخنرانی کرد

نزديک به ۱۵ روز ديگر انتخابات ميان دوره ای کنگره آمريکا برگزار می شود که می تواند نقطه عطف تازه ای در تاريخ سياسی ايالات متحده بشمار رود.

پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، و ميشل اوباما، بانوی اول آمريکا، در بزرگترين تجمع پس از مراسم تحليف رياست جمهوری، يکشنبه شب در اوهايو تلاش کردند نيرويی تازه در کالبد رأی دهندگانی بدمند که دو سال پيش آنها را راهی کاخ سفيد کردند.

پرزيدنت اوباما با اشاره به آنچه که طی دو سال گذشته روی داد، رأی دهندگان را تشويق کرد تا با حضور مجدد خود در پای صندوقهای رأی در دومّ نوامبر بار ديگر نشان دهند که به رغم پيش بينی ها رأی دهندگان می توانند اکثريت را در کنگره آمريکا برای دموکراتها، حفظ کنند.

رييس جمهوری آمريکا در سخنرانی خود به شرکت کنندگان گفت «اگر شما دلسرد و مأيوس نشويد، من تضمين می کنم که نه تنها در اين انتخابات پيروز خواهيم شد بلکه جنبشی را برای تغيير بنا می کنيم که برای ۱۰ تا ۲۰ سال آينده دوام داشته باشد.»

پرزيدنت اوباما در دفاع از برنامه های اقتصادی خود گفت بخاطر گامهايی که در اين راه برداشته شده است ما با احتمال وقوع رکود عظيم اقتصادی دوّم، روبرو نخواهيم شد و در ادامه گفت «اقتصاد دوباره رو به رشد گذاشته است. بخش خصوصی در ۹ ماه گذشته شغل های جديد ايجاد کرده است امّا هنوز راهی طولانی در پيش داريم و بيش از اينها بايد تلاش کنيم.»

رييس جمهوری آمريکا با انتقاد از رقبای جمهوريخواه که با برنامه های او و حزب دموکرات مخالفت می کنند خطاب به مردم اوهايو گفت که «بزرگترين اشتباهی که ما اکنون می توانيم مرتکب شويم بازگشت به همان سياستهايی خواهد بود که از ابتدا خود موجب چنين صدماتی شده اند.»

بزرگترين نگرانی دموکراتها عدم حضور فعال رأی دهندگان در پای صندوقها در روز انتخابات است -- نيروی بالقوه ای از جوانان، دانشجويان، زنان و آمريکاييان آفريقايی تبار که به باور رهبران دموکراتها غفلت آنان می تواند خساراتی جدی به موقعيت حزب در کنگره آمريکا، وارد کند.

در يک نظرسنجی تازه توسط خبرگزاری آسوشيتد پرس و نالج نتوورکز که دو هفته مانده به انتخابات ميان دوره ای منتشر شده يک چهارم کسانی که در سال ۲۰۰۸ به دموکراتها رأی دادند در نظر دارند در پاييز امسال به جمهوريخواهان رأی دهند.

مايک پنس، يکی از رهبران حزب جمهوريخواه، روز شنبه مردم آمريکا را به معدنچيان شيلی تشبيه کرد و گفت آمريکاييان احساس می کنند که در زير سياستهای بد، بدام افتاده اند. آقای پنس می گويد دولت حق انتخابی را که برای ما پيشنهاد می کند گزينش ميان سياستهای اقتصادی شکست خورده کنونی و سياستهای شکست خورده پيشين است.

XS
SM
MD
LG