لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

اوباما مؤکداً از اسراييل و فلسطينيان می خواهد از فرصت کنونی برای برقراری صلح بهره ببرند


پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، ميگويد که مقامات اسراييلی و فلسطينی بر اين عقيده هستند که می توان طی يک سال آينده به توافق صلح برای خاورميانه دست يافت.

پرزيدنت اوباما روز چهارشنبه در کاخ سفيد واشنگتن و در آستانه دور جديد مذاکرات مستقيم صلح ميان اسراييل و فلسطينيان اظهار داشت که از هر دو سو مؤکداً خواسته است از فرصت کنونی بهره ببرند زيرا ممکن است چنين فرصتی بار ديگر دست ندهد.

رييس جمهوری آمريکا اظهار داشت هدف از مذاکرات جاری با رهبران خاورميانه يک راه حل دو کشوری است که حقوق اسراييليان و فلسطينيان را تضمين کند، به اشغال سرزمينهای فلسطينی خاتمه دهد و به تشکيل يک کشور فلسطينی با مفهوم واقعی يک کشور منتهی گردد.

پرزيدنت اوباما افزود طرفين مذاکرات از اين امر آگاهند که سالها عدم اعتماد يک شبه ناپديد نخواهد شد.

اين تحولات در حالی پيش ميآيد که به گفته پليس اسراييل در روز چهارشنبه مردان مسلح مظنون فلسطينی دو اسراييلی را که در نزديکی شهر رام الله در کرانه غربی در حال رانندگی بودند، زخمی کردند. اين دومين حمله از اين نوع از روزی است که مذاکرات صلح در شهر واشنگتن آغاز شده است. روز سه شنبه و در آستانه آغاز مذاکرات مستقيم صلح نيز شاخه نظامی گروه حماس مسئوليت قتل چهار اسراييلی را برعهده گرفت.

خروج يکجانبه اسراييل از نوار غزه که ۵ سال پيش صورت گرفت حاوی درس هايی برای رهبران اسراييل و فلسطينی بود. با خروج هزاران سرباز و مهاجر از نوار غزه، اسراييل اميدوار بود از تنش ها کاسته شود. فلسطينيان نيز اميدوار بودند که خودمختاری بيشتر توام با آرامش و کاميابی باشد. اما هيچ يک از دو طرف به اين اهداف دست نيافته اند. اين درسی است برای رهبران اسراييل و فلسطينی که اکنون برای مذاکره در آمريکا به سر می برند.

XS
SM
MD
LG