لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

برد بزرگی برای باراک اوباما


در نخستین روز بازگشت قانون گذاران آمریکایی به واشنگتن سه نفر از سناتورهای ارشد سنای آمریکا موافقت خود را با قرارداد اتمی با ایران اعلام کردند.

نشریه پولیتیکو می نویسد این برد بزرگی در چارچوب قرارداد اتمی با ایران برای باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا است.

اکنون رئیس جمهوری به اندازه کافی آرای موافق را برای تایید قرارداد اتمی مورد حمایتش با ایران به همراه دارد. این امر پس از آن که بامداد روز سه شنبه سه سناتور ارشد دموکرات موافقت خود را با قرارداد اتمی با ایران اعلام کردند؛ حاصل شد.

قرار بود که کنگره آمریکا به قرارداد اتمی با ایران در روز هفدهم ماه جاری میلادی رای بدهد، اما نشریه پولیتیکو از قول منابع ارشد جمهوری خواه می نویسد که اکنون جمهوری خواهان در هر دو مجلس در این باره گفتگو می کنند که احتمالا اخذ رای در یازدهم سپتامبر-شش روز زودتر-انجام شود تا بتوانند حد اکثر فشار سیاسی را بر دموکرات ها وارد کنند.

در حال حاضر تنها دو سناتور هنوز تصمیم قطعی خود را در رد یا تایید قرارداد اتمی با ایران اعلام نکرده اند. ماریا کانتول، سناتور دموکرات از ایالت واشنگتن و سوزان کولینز، سناتور جمهوری خواه از ایالت مین.

در همین حال، کنگره آمریکا پس از باز گشت قانون گذاران از تعطیلات تابستانی، رسیدگی به مسئله ایران را در اولویت سایر مسائل قرار داده است، مسئله ای که ضرب الاجل آن در روز هفدهم ماه جاری به پایان می رسد هر چند که در حال حاضر مسئله قرارداد اتمی با ایران کاملا شکل گرفته است.

ان، پی، آر نیوز می نویسد که این یک رای غیر معمول است، بجای رای دادن در این که آن را تایید کنند، کنگره می خواهد که آن را رد کنند [ اما ]در حال حاضر باراک اوباما از موافقت چهل و یک سناتور برای حمایت از قرارداد اتمی ایران برخوردار است و این به معنای آن است که تایید آن قطعی خواهد بود هر چند که جمهوری خواهان که اکثریت دو مجلس کنگره آمریکا را در دست دارند، با آن مخالفند.

با این همه، هنوز روشن نیست که آیا تمام چهل و یک سناتور طرفدار رئیس جمهوری به این رای خواهند داد که لایحه به صحن مجلس سنا آورده نشود، اقدامی که مانند سایر رای گیری های مجلس سنا به نظر نمی رسد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها برای آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG