لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

دستور اوباما برای بازبینی کمک ایالات متحده به مصر


باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده دستور داده است تا کمکهای آمریکا به مصر مورد بازبینی قرار گیرد. آقای اوباما خواهان بازگشت هر چه سریع تر دموکراسی به مصر شده است.

ارتش مصر روز چهارشنبه دستور برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری این کشور را که با برگزاری یک انتخابات دموکراتیک برگزیده شده بود، صادر کرد.

پرزیدنت اوباما با انتشار بیانیه ای اعلام کرد نسبت به تصمیم ارتش مصر برای برکناری پرزیدنت مرسی و تعلیق قانون اساسی کشور «عمیقاً نگران است». با این وجود، آقای اوباما تحولات روز گذشته در مصر را «کودتا» نخواند.

آقای اوباما از ارتش مصر خواست تا در اسرع وقت اختیارات را به طور کامل به یک دولت غیرنظامی بسپارد که به صورت دموکراتیک و آزاد برگزیده شده باشد. او همچنین از نیروهای نظامی خواست تا از بازداشت خودسرانه آقای مرسی و هواداران او خودداری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده به روند دموکراتیک متعهد است و از هیچ حزب خاصی حمایت نمی کند. او از همه احزاب و جناح های مصر خواست تا با اجتناب از خشونت، برای استقرار مجدد دموکراسی با هم همکاری کنند.

در همین ضمن، آقای اوباما به مقامات دولت خود دستور داده است تا پیامدهای اقدامات ارتش مصر برای کمک ایالات متحده به قاهره را مورد بازبینی و بررسی قرار دهند.

براساس قانون ایالات متحده، کاخ سفید باید کمکهای خود به هر کشوری که رهبر برگزیده آن با کودتای نظامی از قدرت خلع شود را متوقف کند. اوباما دستور داده بود تا در سال مالی جاری بیش از یک و نیم میلیارد دلار کمک اقتصادی و نظامی به مصر اختصاص داده شود.

ایالات متحده و مصر از نظر تاریخی مناسبات نزدیکی داشته اند.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه وقت زیادی را یا به صورت تلفنی و یا با کنفرانس ویدئویی با گروه مشاوران امنیتی ملی خود در کاخ سفید سپری کرد.

چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده و جان برنن، رئیس سازمان سیا از جمله افرادی بودند که با آقای اوباما گفتگو کردند.

آقای اوباما در گفتگوی تلفنی روز دوشنبه خود با آقای مرسی گفته بود مفهوم دموکراسی از برگزاری انتخابات فراتر است و «حصول اطمینان از شنیدن ندای همه اقشار مردم مصر و حضور آن ها در دولت» نیز یکی از جنبه های استقرار دموکراسی است.

اریک کانتور، رهبر حزب اکثریت در مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز ثبات مصر را برای امنیت آمریکا و متحدان آن در خاورمیانه بسیار مهم خواند.

آقای کانتور که جمهوری خواه است با انتشار بیانیه ای آقای مرسی را «مانعی بر سر راه نهادینه شدن دموکراسی خواند که مردم مصر خواهان استقرار آن هستند». او ابراز امیدواری کرد که خروج آقای مرسی «راهگشای آینده بهتری برای مصر» باشد.
XS
SM
MD
LG