لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۲

در واشنگتن چه می گذرد (۱۹ مه)


در واشنگتن چه می گذرد (۱۹ مه)
در واشنگتن چه می گذرد (۱۹ مه)

پرزیدنت اوباما که در باره سیاست آمریکا در خاور میانه و به ویژه کشورهائی که در مسیر انتقال دموکراسی گام بر میدارند سخن می گفت با اشاره به کمک تهران به دولت سوریه برای سرکوب مردم آن کشور گفت این مسئله نشان از دو روئی رژیم ایران دارد. رژیمی که می گوید برای حقوق کسانی که در کشورهای خارجی تظاهرات مخالف می کنند، ایستاده است اما هنوز حقوق مردم خود را در سرزمین خود پایمال می کند.

پرزیدنت اوباما گفت بگذارید در خاطر داشته باشیم نخستین تظاهرات آرام در خیابان های تهران صورت گرفت، در جائی که دولت با خشونت با مردان و زنان رفتار کرد و مردم بی گناه را به زندان انداخت.

ما هنوز صدای مردم را از بام های تهران می شنویم و تصویر زن جوانی که در خیابان های ایران در حال مرگ است در خاطره ما نقش بسته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ما همچنان به تاًکید در این مورد که مردم ایران سزاوار برخورداری از حقوق جهانی خود ( در چارچوب منشور حقوق بشر) هستند ادامه می دهیم و باز هم می گوئیم که دولت (ایران) نباید آرمان های مردم را خاموش کند.

مخالفت ما با عدم بردباری ایران، برنامه غیر قانونی اتمی و حمایت از تروریسم( بین المللی) آن کشور کاملاً شناخته شده است. اما ما باید قبول کنیم که برخی از دوستان ما در منطقه به درخواست تغییراتی که من امروز به عنوان اصول از آن سخن گفتم؛ عمل نکرده اند. این مسئله در یمن صحت دارد، در جائی که آقای صالح رئیس جمهوری لازم است برای انتقال قدرت به تعهدات خود عمل کند

... و این مسئله باز امروز در بحرین هم صادق است. بحرینی که سال ها متحد آمریکا بوده است و ما متعهد به (تاًمین) امنیت آن کشور بوده ایم. ما ( ضمناً) می دانیم که ایران خواسته است از وضعیت بحرانی بحرین سوء استفاده کند.

پرزیدنت اوباما همچنین با اشاره به شهامتی که مردم سوریه برای انتقال به دموکراسی از خود نشان داده اند گفت رئیس جمهوری سوریه اکنون این فرصت را دارد که کشور را بسوی مرحله انتقال به دموکراسی راهبری کند یا از سر راه کنار رود.

XS
SM
MD
LG