لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۸

تصویب پیمان جدید کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و آمریکا و ارتباط آن با جمهوری اسلامی ایران


تصویب پیمان جدید کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و آمریکا و ارتباط آن با جمهوری اسلامی ایران
تصویب پیمان جدید کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و آمریکا و ارتباط آن با جمهوری اسلامی ایران

پرزیدنت اوباما روز چهارشنبه دهم آذر ماه با ژنرال کولین پاول یکی از وزرای امورخارجه پیشین آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفتگو کرد. پس از این دیدار، رئیس جمهوری هر چند که هنگام تجلیل از کولین پاول به تلاش های وی و همسرش در چهارچوب یک بنیاد غیر انتفاعی برای اصلاح سیستم آموزشی در آمریکا اشاره کرد اما تمرکز اصلی این ملاقات، در مورد مسائل امنیتی بود.

پرزیدنت اوباما پس از این دیدار گفت بخش اعظم گفتگوهایش با کولین پاول وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در حول و حوش مسائل امنیتی بوده است. نگرانی پرزیدنت اوباما در صورت عدم تصویب پیمان جدید معروف به استارت* در سنای آمریکا، بیشتر متوجه برنامه اتمی ایران است.

وی چند روز پیش از آن در پیام رادیوئی – اینترنتی خود به مردم آمریکا در روز شنبه ششم آذر ماه با اشاره به اهمیت تصویب پیمان جدید کنترل تسلیحات اتمی بین روسیه و آمریکا گفته بود که بدون تصویب این پیمان، ائتلافی که ما برای تحت فشار قرار دادن ایران در باره برنامه اتمی اش بوجود آورده ایم؛ در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

پرزیدنت اوباما تصویب پیمان کنترل تسلیحات اتمی را که به استارت جدید شهرت دارد، برای امنیت ملی آمریکا امری بنیادی شمرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت حضور روسیه در تلاش های ما برای اعمال تحریم های شدید علیه ایران، تاًمین ایمنی مواد اتمی برای آن که در دست تروریستها قرار نگیرد و همچنین مجهز کردن نیروها در افغانستان ضروری است.

پرزیدنت اوباما گفت ما در باره برخی از چالش های موجود در جهان از کره شمالی گرفته تا ایران و افغانستان با یکدیگر گفتگو کرده ایم. رئیس جمهوری آمریکا سپس گفت کولین پاول از زمان شروع پیمان های کنترل تسلیحاتی تا به امروز در جریان آنها بوده است. از دوره دولت ریگان تا به امروز

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت اگر چنین پیمان هائی که از قابلیت اجرائی برخوردارند بین آمریکا و روسیه وجود نداشته باشد، جهان خطرناک تر خواهد بود.

پرزیدنت اوباما گفت ما این واقعیت را که روسیه با آمریکا در مسائل حساسی در رابطه با امنیت ملی ما مانند تحریم های ایران، عبور وسایل مورد نیاز سربازان ما در افعانستان و همکاری در مورد تاًمین ایمنی وسائل اتمی همکاری کرده است، تحسین می کنیم.

کولین پاول پس از ملاقات با پرزیدنت اوباما با اشاره به پیمان کنترل سلاح های اتمی بین روسیه و آمریکا گفت پرسش هائی در مورد این که آیا سیستم دفاع موشکی ما با توجه به این پیمان در معرض خطر قرار خواهد گرفت یا نه مطرح شده است، اما زبانی که در این پیمان بکار گرفته شده است، بهیچوجه توانائی آنچه را که آمریکا گمان می کند لازم است در چهارچوب سیستم موشکی خود انجام دهد، در معرض خطر قرار نخواهد داد.

پرزیدنت اوباما می گوید ریشه های این توافق به زمان رونالد ریگان برمیگردد و ایده بسیار ساده و قابل فهمی است. روسیه و آمریکا به عنوان دو کشور بزرگ صاحب ۹۰ در صد از سلاح های اتمی جهان این مسؤولیت را بر عهده دارند که با همکاری با یکدیگر در تقلیل سلاح های اتمی بکوشند.

(START (Strategic Arms Reduction Treaty*

XS
SM
MD
LG