لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۹

بعد از پنج سال، اوباما درباره دستور مرگ بن لادن سخن گفت


پنج سال پیش، اوباما ناگهان در خبری اعلام کرد بن لادن کشته شده است.
پنج سال پیش، اوباما ناگهان در خبری اعلام کرد بن لادن کشته شده است.

برای اولین بار بعد از پنج سال از کشتن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، باراک اوباما در یک گفتگو درباره شب عملیات و تصمیم گیری در آن لحظات برای کشتن بن لادن، سخن گفت.

پرزیدنت اباما می گوید پیگرد و کشتن اسامه بن لادن از نخستین اولویتهای او هنگام ورود به کاخ سفید بوداما اینکه چنان ماموریتی چگونه باید انجام میشد مورد بحث و بررسی های فراوانی قرار گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا که روز دوشنبه در پنجمین سالگرد کشته شدن بن لادن با شبکه خبری سی ان ان گفتگو می کرد، گفت وقتی زمان تصمیم گیری رسید، بخشی از اعضای تیم امنیتی و اطلاعاتی او گفتند به اطلاعات بیشتری نیاز دارند.

اوباما گفت: "احتمال اینکه او بن لادن باشد ۵۰-۵۰ بود. حتا در درون آژانس اطلاعاتی مشاجراتی وجود داشت اما دلیل خوبی هم داشتیم که شاید خود او باشد. در پی بحث با مدیران، برایم روشن شد که آن بهترین فرصت ما برای کشتن بن لادن است."

اوباما افزود: "اگر ما کار ی نمی کردیم و او در می رفت، ممکن بود باز سالها طول بکشد تا رد او را پیدا کنیم."

همزمان با اینکه رئیس جمهوری و تیم اطلاعاتی او در کاخ سفید به تماشای عملیات نشسته بودند، چهار فروند هلیکوپتر در مجتمع محل مخفی شدن بن لادن، افراد تیم تفنگداران دریائی را پیاده کردند.

تفنگداران یک محافظ و یکی از پسران بن لادن را کشتند و در اتاق سوم یکی از تفنگداران دو بار به سر بن لادن شلیک کرد.

همزمان تفنگداران، جعبه های دیسک های کامپیوتری و دی وی دی های بن لادن را گردآوری کردند و همراه با جسد وی از مجتمع خارج کردند.

جسد وی پس از انجام مراسم دینی اسلامی به دریا انداخته شد.

از آن واقعه تاکنون پرزیدنت اباما در باره آن سخنی با رسانه ها نگفته بود.

XS
SM
MD
LG