لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

بن لادن وصیت کرده بود ثروتش خرج "جهاد در راه خدا" شود


بن لادن
بن لادن

اسنادی که به تازگی منتشر شده نشان می دهد رهبران القاعده به طور فزاینده ای نگران نفوذ جاسوس ها، پرواز های پهپاد ها، و تجهیزات مخفی ردیابی بوده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در یک سند دست نوشته (وصیت نامه)، بن لادن ادعا کرده بود که حدود ۲۹ میلیون دلار ثروت شخصی دارد که می خواهد بخش عمده آن را "به خاطر الله برای جهاد" هزینه کند.

اسنادی که در حمله سال ۲۰۱۱ به مخفیگاه بن لادن، رهبر سابق القاعده در پاکستان بدست نیروهای آمریکایی افتاد، مورد ترجمه قرار گرفت و سازمان های اطلاعاتی آمریکا آنها را از ماه مه سال ۲۰۱۵ از حالت طبقه بندی شده خارج کرده اند.

در یکی از اسناد، بن لادن به اعضای خود که یک افغان را گروگان گرفته بودند، دستور داد مراقب باشند که ممکن است در پول باجی که پرداخت شده، دستگاه های ردیابی جاسازی نشده باشد.

خبرگزاری رویترز می گوید ۱۱۳ سند را در این رابطه بررسی کرده است. بیشتر اسناد مربوط به سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ است. این اسناد روز سه شنبه منتشر شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که حملات پهپاد های آمریکایی و دیگر اقدامات ضدتروریستی، رهبری اصلی القاعده را تضعیف کرد و رهبری القاعده با حمله نیروهای ویژه آمریکایی به مخفیگاه بن لادن در ۲ مه ۲۰۱۱ و کشته شدن او ضربه کاری خورد.

XS
SM
MD
LG