لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

سخنان پرزیدنت اوباما در باره سیاست آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا


obama
obama

نظر شما درباره سخنان پرزیدنت اوباما و سیاست آمریکا در خاورمیانه و شمال آفریقا چیست؟

بازپخش On-Demand- سرعت بالا

بازپخش On-Demand- سرعت کم

بازپخش On-Demand(صوتی- WMP)

بازپخش On-Demand(صوتی- MP3)

برای ديدن ترجمه کامل فارسی متن سخنرانی پرزيدنت اوباما در سايت فارسی وزارت امور خارجه آمريکا اينجا را کليک کنيد:

فرازهایی از سخنرانی پرزیدنت اوباما
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در روز پنجشنبه به تشریح سیاست ایالات متحده در چندین کشور خاورمیانه پرداخت.

مصر
آقای اوباما گفت« آمریکا باید مردم این کشور را با کمک به تامین نیازهای مالی فوری در بیرون آمدن از اختلال های ناشی از قیام دمکراتیک شان یاری کند. آمریکا مصر را از بالغ بر یک میلیارد دلار بدهی آسوده خواهد ساخت و مسیر را برای دسترسی قاهره به بازارهای جهانی هموار خواهد کرد.

تونس
دولت آمریکا برای تاسیس صندوق هایی سرمایه گذاری در تونس و مصر با کنگره همکاری خواهد کرد. صندوق هایی نظیر آن چه در اروپای شرقی در زمان انتقال از حکومت کمونیستی در دهه ۱۹۹۰ تاسیس شدند.

سوریه
رییس جمهوری آمریکا گفت پرزیدنت اسد با این گزینه روبروست «یا انتقال به سوی دمکراسی را رهبری کند و یا از سر راه مردم کنار برود.» آقای اوباما گفت« سربازان سوریه باید تیراندازی به سوی تظاهر کنندگان را متوقف کنند، دولت باید اجازه دهد اعتراض های مسالمت آمیز برگزار شود، زندانیان سیاسی را آزاد کند و به بازداشت های ناعادلانه پایان دهد.»
وی از سوریه خواست اجازه دهد ناظران حقوق بشر به شهرهایی مانند درعا دسترسی پیدا کنند ، و به آنان اجازه داده شود در گفت و شنودی جدی برای پیشبرد انتقال دمکراتیک شرکت کنند. آقای اوباما افزود در غیر این صورت پرزیدنت اسد همچنان با چالش از درون و انزوا از خارج روبرو خواهد بود.

ایران
ایران می گوید از اعتراض های بهار عرب حمایت می کند، با این حال حقوق شهروندان خودش را سرکوب کرده است. آقای اوباما این وضع را ریاکاری نامید و گفت دولت ایران با بی رحمی با زنان و مردان برخورد کرده و مردم بی گناه را به دلیل برپا کردن اعتراض های مسالمت آمیز در خیابان های تهران چند سال است زندانی کرده است. رییس جمهوری قول داد آمریکا همچنان تاکید خواهد کرد که مردم ایران باید حقوق خود را باز یابند و از دولتی که به آرمان های آنها پاسخگو تر باشد برخوردار شوند.

لیبی
آقای اوباما گفت برای معمر قذافی ، در حالی که حملات هوائی ناتو و تحریم های بین المللی ادامه دارد، ترک قدرت ناگزیر خواهد بود. وی گفت مداخله بین المللی در لیبی احتمالا جان هزاران نفر از مخالفان قذافی را نجات داد.

اسراییل و فلسطینیان
آقای اوباما از درخواست عمده فلسطینیان برای مرزهای یک کشور در آینده حمایت کرد و گفت او بر این باور است که مرزها باید بر خطوط سال ۱۹۶۷ استوار باشد – مرزهایی که پیش از جنگ شش روزه ای که در آن اسراییل سرزمین های فلسطینی را اشغال کرد وجود داشت.
رییس جمهوری گفت حرکت برای صلحی پایدار که به مناقشه اعراب و اسراییل پایان دهد،از هر زمانی ضروری تر است و اسراییل و فلسطینیان باید مسایل اساسی خود را از طریق مذاکره حل و فصل کنند تا بتوانند به هدف یک فلسطین معتبر و یک اسراییل امن دست پیدا کنند.
آقای اوباما گفت ایالات متحده بر این عقیده است که مذاکرات باید دو کشور بوجود آورد و افزود فلسطین باید مرزهای دایم با اسراییل، اردن و مصر داشته باشد.

روزشمار تحولات اخير در جهان اسلام
گزارش صدای آمريکا درباره سخنرانی رئيس جمهوری ايالات متحده
XS
SM
MD
LG