لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

نکات برجسته سخنرانی باراک اوباما پيرامون مسائل خاورمیانه


نکات برجسته سخنرانی باراک اوباما پيرامون مسائل خاورمیانه
نکات برجسته سخنرانی باراک اوباما پيرامون مسائل خاورمیانه

باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا در سخنرانی خود در روز پنجشنبه به تشریح سیاست ایالات متحده در چندین کشور خاورمیانه پرداخت.

مصر
آمريکا باید مردم کشور مصر را با کمک به تامین نیازهای مالی فوری آن، در بیرون آمدن از اختلالات ناشی از قیام دمکراتیک آنها یاری دهد. آمريکا مصر را از بالغ بر یک میلیارد دلار بدهی «آسوده» خواهد ساخت، و به قاهره در دسترسی به بازارها با استفاده از یک میلیارد دلار وام تضمینی کمک خواهد کرد.

تونس
دولت اوباما برای ایجاد صندوق هایی جهت سرمایه گذاری در تونس، و در مصر، با کنگره کار خواهد کرد. صندوق ها بر اساس آنچه از اروپای شرقی در انتقال از حکومت کمونیستی در دهه ۱۹۹۰ حمایت کرد، تاسیس می شوند.

سوریه
رییس جمهوری در سخنانی که بگونه ای غیر عادی مستقیم بود، گفت پرزیدنت بشار اسد گزینه ای دارد: انتقال بسوی دمکراسی را رهبری کند یا «از سر راه کنار برود.» آقای اوباما گفت سربازان سوریه باید تیراندازی بسوی تظاهر کنندگان را متوقف کنند، دولت باید اجازه دهد اعتراضات مسالمت آمیز برگزار شود، زندانیان سیاسی را آزاد کند و به دستگیری های ناعادلانه پایان دهد.

او از سوریه خواست اجازه دهد ناظران حقوق بشر به شهرهایی مانند درعا دسترسی پیدا کنند، و به آنها اجازه دهد در گفت و شنودی جدی برای پیشبرد انتقال دمکراتیک شرکت کنند. در غیر اینصورت، آقای اوباما گفت، پرزیدنت اسد همچنان با چالش از درون و انزوا از خارج روبرو خواهد بود.

بحرين
آقای اوباما بحرین را يک «شریک قديمی» ناميد که به امنیت ایالات متحده متعهد است. او گفت: رهبری اهل تسنن دولت بحرین «منافع مشروع» در حاکمیت قانون در اکثریت شیعه کشور را در نظر دارد.

اما رئيس جمهوری افزود آمريکا چه بطور عمومی و چه بنحو خصوصی بر اين امر اصرار ورزيده است که «دستگیریهای گروهی و استفاده از زور»، در تقابل با حقوق جهانی شهروندان بحرين است و خشونت هرگز خواستهای مشروع برای اصلاحات را از بين نخواهد برد.

پرزيدنت اوباما گفت: تنها راه پيشرفت گفتگو بين دولت و مخالفان است. او گفت که دولت بايد شرايط را برای گفتگوی مسالمت آميز بوجود آورد بطوری که اعضای اپوزيسيون زندانی نشوند، و اپوزيسيون نيز بايد در ايجاد آينده ای با عدالت تلاش کند.

ایران
ایران می گوید از دیگر اعتراضات «بهار عرب» حمایت می کند، با این حال حقوق شهروندان خودش را سرکوب کرده است. آقای اوباما این وضع را ریاکاری نامید و گفت دولت ایران با بی رحمی با زنان و مردان برخورد کرد و مردم بی گناه را بخاطر برپا کردن اعتراضات مسالمت آمیز در خیابان های تهران در چند سال پیش به زندان انداخت. رییس جمهوری قول داد آمريکا همچنان تاکید خواهد کرد که مردم ایران باید حقوق خود را باز یابند و از دولتی که به آرمان های آنها پاسخگو تر باشد برخوردار شوند.

لیبی
آقای اوباما گفت برای معمر قذافی، در حالی که حملات هوائی ناتو و تحریم های بین المللی ادامه دارد، ترک قدرت چاره ناپذیر خواهد بود. او گفت مداخله بین المللی در لیبی احتمالا جان هزاران نفر از مخالفات قذافی را نجات داد.

اسراییل و فلسطینیان
آقای اوباما از یک درخواست عمده فلسطینیان برای مرزهایی در یک کشور آینده حمایت کرد، و گفت او بر این باور است که مرزها باید بر خطوط سال ۱۹۶۷ استوار باشد – مرزهایی که پیش از جنگ شش روزه ای که در آن اسراییل سرزمین های فلسطینی را اشغال کرد وجود داشت.

رییس جمهوری گفت حرکت برای صلحی بادوام که به مناقشه اعراب و اسراییل پایان دهد «از همیشه فوری تر است» و اسراییل و فلسطینیان باید مسایل اساسی خود را از طریق مذاکره حل کنند تا بتوانند به هدف یک فلسطین معتبر و یک اسراییل امن برسند.

آقای اوباما گفت ایالات متحده بر این عقیده است که مذاکرات باید دو کشور بوجود آورد. وی افزود فلسطین باید مرزهای دایم با اسراییل، اردن و مصر داشته باشد.

XS
SM
MD
LG