لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۴ مه)


پرزیدنت اوباما به اتفاق میشل اوباما بانوی اول آمریکا در سفر رسمی خود به بریتانیا در کاخ باکینگهام، ۲۴ مه ۲۰۱۱
پرزیدنت اوباما به اتفاق میشل اوباما بانوی اول آمریکا در سفر رسمی خود به بریتانیا در کاخ باکینگهام، ۲۴ مه ۲۰۱۱

پرزیدنت اوباما و دیوید کامرون در نامه سر گشاده خود می گویند این تنها تاریخ ما نیست که ما را در جنگ ها یا بازسازی اقتصادی به یکدیگر پیوند داده است، بلکه این نیازها و باورهای یکسان ماست که ما را به یکدیگر پیوند می دهد.

رهبران آمریکا و بریتانیا می گویند هر دو کشور مانند بسیاری دیگر در سال های ۱۹۸۰، شروع یک دهه متلاطم و آشفته را که با رویاروئی تسلیحاتی در سراسر اروپا و فروپاشی دیوار برلن همراه بود؛ به خاطر داریم.

... و به خاطر داریم که میلیون ها نفر از قید و بند کمونیسم رها شدند، در حالی که اعتبار انسانی در سراسر قاره (اروپا) گسترش یافت.

دو رهبر می گویند از پایان دوران جنگ سرد گرفته تا همکاری در باز سازی دو کشور ما همچنان اتحاد حیاتی خود را حفظ کرده ایم. پرزیدنت اوباما و دیوید کامرون می گویند اکنون دیگر روابط ما را نباید روابط ویژه بلکه روابط اساسی – برای خود ما و برای جهان نامید. نگاهی کوتاه به روابط آمریکا و بریتانیا

پرزیدنت اوباما امروز سفر رسمی ۲ روزه خود را به کشور بریتانیا آغاز کرد. برخی از رؤسای جمهوری آمریکا نیز پیش از این به بریتانیا سفر کرده و نهار میهمان ملکه انگستان در کاخ باکینگهام بوده اند.

با این همه، پرزیدنت اوباما دومین رئیس جمهوری آمریکاست که برای یک دیدار رسمی به آن کشور سفر می کند. نخستین رئیس جمهوری آمریکا که با یک دعوت رسمی به انگستان سفر کرد، پرزیدنت جورج دابلیو بوش بود که در سال ۲۰۰۳ میلادی از آن کشور دیدار کرد.

بعد از ظهر امروز - سه شنبه ۳ خرداد - پرزیدنت اوباما کلیسای« وستمینیستر ابی» را مورد بازدید قرار می دهد و سپس به همراه همسرش در میهمانی شام رسمی کاخ باکینگهام به میزبانی ملکه بریتانیا شرکت خواهد کرد.

روز چهارشنبه ۴ خرداد پرزیدنت اوباما و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در جلسه ای شرکت می کنند و پس از آن ۲ رهبر در مراسمی که از سوی همسر نخست وزیر بریتانیا و میشل اوباما بانوی اول آمریکا به افتخار خانواده های سربازان و کارکشتگان جنگی آمریکا و بریتانیا تشکیل خواهد شد؛ شرکت می کنند.

... و در همان روز – ۴ خرداد - رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت خواهند کرد.

پرزیدنت اوباما در بعد از ظهر روز ۴ شنبه در برنامه دیگری نیز شرکت می کند، سخنرانی در پارلمان بریتانیا.

پرزیدنت اوباما و میشل اوباما بانوی اول آمریکا نیز بنوبه خود چهارشنبه شب میزبان ملکه بریتانیا خواهند بود، این شام رسمی در اقامتگاه سفیر آمریکا در لندن برگزار خواهد شد.

... و در همین حال، بنیامین نتان یاهو نخست وزیر اسرائیل که با استقبال بسیار گرمی از سوی قانون گزاران آمریکائی در کنگره روبرو شده است، در سخنرانی خود می گوید ما( آمریکا و اسرائیل) در کنار یکدیگر برای دموکراسی ایستاده ایم، ما برای پیشبرد صلح با یکدیگر همکاری می کنیم و به همراه یکدیگر با تروریسم مبارزه می کنیم. نخست وزیر اسرائیل برای کشته شدن اسامه بن لادن رهبر تروریست های القاعده به پرزیدنت اوباما و به مردم آمریکا تبریک گفت.

XS
SM
MD
LG