لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۴ ژوئیه)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۴ ژوئیه)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۴ ژوئیه)

کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری آمریکا در ملاقات خود با سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در روز چهارشنبه در باره چالش هائی که به مناسبت عدم پیروی ایران از تعهداتش در مورد برنامه اتمی دیده می شود، گفتگو کرده است. علاوه بر آن نقش جامعه بین المللی در پیش گیری از خشونت های بیشتر و وارد کردن فشار سیاسی برای تغییر سیاسی در سوریه و یمن نیز در مذاکرات آنان مطرح شده است.

یکی دیگر از مسائل مورد گفتگو صلح خاور میانه در آستانه برگزاری نشست گروه چهار – کوارتت - در این هفته است.

در این ملاقات پرزیدنت اوباما همچنین در باره مسئله افغانستان، سودان و دستیابی به صلح در منطقه قراباغ نیز با سرگی لاوروف گفتگو کرد، مسائلی که مورد علاقه هر دو کشور است.

یک روز پیش از این ملاقات نیز پرزیدنت اوباما با دیمیتری مدودوف همتای روسی خود در باره مسائل مورد علاقه دو طرف تلفنی گفتگو کرده بود.

پرزیدنت اوباما در ملاقات با وزیر امور خارجه روسیه، بر حمایت استوار خود از عضویت روسیه در سازمان جهانی کار و این که روسیه بتواند روند عضویت خود را در سال جاری پایان دهد، تاًکید کرد. علاوه بر آن پرزیدنت اوباما بر ضرورت عادی سازی روابط دائمی تجاری روسیه نیز مجدداً تاًکید کرد.

... کاخ سفید می گوید پرزیدنت اوباما و جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا قرار است بعد از ظهر روز پنجشنبه با رهبران کنگره آمریکا ملاقات کنند. این ملاقات در ادامه جلساتی است که برای یافتن یک راه حل مناسب از یک سو در جهت بالا بردن سقف بدهی دولت فدرال و از سوی دیگر کاهش بدهی آمریکا در دراز مدت و همچنین کاهش کسری بودجه کشور است.

... و از سوی دیگر هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز سفر ۱۱ روزه خود را به ترکیه، یونان، هند، اندونزی و هنگ کنگ آغاز کرد.

سفر به ترکیه در حالی صورت می گیرد که مسئله بهار عرب یکی از مهمترین مسائل در چارچوب سیاست خارجی آمریکاست، بهاری که در کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا برای دستیابی به آزادی و دموکراسی شکوفا شده و ایالات متحده آمریکا قویاً از آن پشتیبانی می کند.

ترکیه با وجود داشتن ۸۲۲ کیلومتر مرز مشترک با سوریه – کشوری که در حال حاضر موج مخالفت های مردم با دولت آن به داخل خاک ترکیه نیز کشانده شده است - از روابط نزدیکی با آمریکا برخوردارست و هر چند که وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در نشست « گروه رابط» با لیبی به ترکیه سفر کرده است، با این همه مسئله سوریه نیز بی شک در مذاکرات وی با همتایان مطرح خواهد شد.

حدود یک ماه پیش چند هزار شهروند سوری به دلیل ناآرامی ها و خشونت های موجود در سوریه از خانه و کاشانه خود گریخته و به داخل خاک ترکیه پناهنده شدند، اما کمی بعد گزارش ها حاکی از آن بود که سربازان سوری آنان را تا داخل خاک ترکیه دنبال کرده اند.

خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در ۲۳ ماه گذشته میلادی گزارش های مربوط به نقل و انتقال سربازان سوری را به داخل مرز ترکیه «بسیار نگران کننده» خوانده و در این مورد به دولت سوریه هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG