لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

کاهش احتمال ماموریت تخلیه آوارگان در شمال عراق


آوارگان اقليت يزيدی که از دست خشونتهای دولت اسلامی فرار کرده اند
آوارگان اقليت يزيدی که از دست خشونتهای دولت اسلامی فرار کرده اند

وزارت دفاع امریکا می گوید یک تیم ارزیابی نظامی به این نتیجه رسیده است که بحران انسانی در عراق، شامل هزاران ایزدی که در برابر هجوم پیکارجویان سنی در شمال کشور می گریزند، آن گونه که پیشتر بیم آن می رفت وخیم نیست. مقامات آمریکایی اعتبار کاهش احتمال ماموریتی خطرناک و پرهزینه برای تخلیه آوارگان را به حملات هوایی و ریختن کمک های انسانی می دهند.

سخنگوی پنتاگون، روز پنجشنبه، ۲۳ مرداد (۱۴ اوت) گفت تیمی مرکب از بیش از ۲۰ پرسنل نظامی، همراه با مقاماتی از آژانس آمریکایی توسعه بین المللی، بامداد چهارشنبه وضع در کوه سینجان را ارزیابی کرد. او گفت تیم در عملیات رزمی درگیر نشد و تمام پرسنل سالم به اربیل باز گشتند.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه هنگام بازگشت از سفری به آسیا گفت ارزیابی تیم این بود که حملات هوایی با هدف قراردادن گروه موسوم به دولت اسلامی و همچنين کوشش های رزمندگان پیشمرگه کرد اجازه داد هزاران ایزدی که در دامنه کوه بدام افتاده بودند تخلیه شوند.

سخنگوی پنتاگون گفت ریختن بسته های محتوی آب و غذا ادامه خواهد یافت.

فرماندهی مرکزی آمریکا گفت هفتمین ريزش بسته ها دیرگاه چهارشنبه صورت گرفت.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز چهارشنبه گفت، آمریکا هفت حمله هوایی به هدف های مورد نظر انجام داده است، اما افزود هنوز ممکن است برای رساندن آوارگان به مکان های امن به عملیاتی نیاز باشد.

رودز گفت آمریکا با نیروهای کرد و همپيمانان بین المللی همکاری خواهد کرد. اما تاکید کرد این همکاری شامل اعزام سربازان آمریکايی برای انجام عمليات رزمی در عراق نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG