لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۸

ایران باید علائم اطمینان دهنده ای به جامعه جهانی بفرستد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پایان اجلاس اخیر امنیت هسته ای در واشنگتن، به برجام، توافق اتمی بین ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای پنچ بعلاوه یک، بعنوان یکی از دستاوردهای مهم کوشش های دولتش برای متوقف ساختن گسترش تسلیحات اتمی اشاره کرد.

آقای اوباما گفت نخستین ارجحیت او این بوده است که مسلم سازد برنامه تسلیحات اتمی ایران متوقف شود، و موادی که ایران را قادر می ساخت در زمانی کوتاه اسلحه بسازد به خارج از کشور منتقل شود، و چنین کاری صورت گرفت.

آقای اوباما گفت ایران تاکنون به متن برجام پایبند بوده، و در حقیقت، بر اساس گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی، گام های تعیین شده را برداشته است. در نتیجه تحریم های مرتبط با برنامه اتمی لغو شده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت چالشی که ایران اینک با آن روبرو است این است که بازرگانان را مطمئن سازد برجام اجرا می شود و شرکت ها در صورت کار با ایران دیگر در خطر تحریم نیستند. پرزیدنت اوباما عهد کرد به برخی از نگرانی هایی که ایران ابراز داشته است بپردازد.

اما متذکر شد روح برجام ایجاب می کند ایران همچنین علائمی به جامعه جهانی و بازرگانان بفرستد که در فعالیت هایی تحریک کننده که امکان دارد بازرگانان را فراری دهد، درگیر نخواهد شد.

آقای اوباما گفت وقتی ایران موشک های بالیستیک همراه با شعارهایی برای نابودی اسرائیل پرتاب می کند، و اگر به حمل اسلحه برای حزب الله ادامه دهد، بازرگانان نگران می شوند.

آقای اوباما یادآور شد ایالات متحده مسئولیت دارد مقررات را روشن سازد تا مردم ایران بتوانند از بهبود وضعیت اقتصادی بهره مند شوند. اما تاکید کرد ایران باید آنچه را هر کشور دیگری در جهان می فهمد درک کند که بازرگانان می خواهند جایی بروند که احساس امنیت کنند، شاهد بحث و مجادله نباشند و بتوانند یقین پیدا کنند معاملات به طریقی عادی انجام می گیرد.

XS
SM
MD
LG