لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۶

اوباما: توانايی تولید سلاح هسته ای توسط ایران خط قرمز است


اوباما: توانايی تولید سلاح هسته ای توسط ایران خط قرمز است
اوباما: توانايی تولید سلاح هسته ای توسط ایران خط قرمز است

ريیس جمهوری آمریکا گفت در مورد حمله به ایران در صورت ضرورت، بلوف نمی زند؛ اما، به اسرايیل نيز هشدار داد که ضرر حمله زودهنگام بیش از مزایای آن است.

در مصاحبه اختصاصی با مجله آمریکايی آتلانتیک که روز جمعه منتشر شد پرزیدنت اوباما تأيید کرد که توانايی تولید سلاح هسته ای توسط ایران خط قرمز است چرا که نه تنها آمریکا بلکه کل جهان را در معرض خطرهای جدید، قرار میدهد.

در همين حال باراک اوباما که نیمی از روز پنجشنبه را به کمپین برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گذراند، در یک سخنرانی در نیویورک گفت هنوز سیاست وی در مورد ایران، آمریکا را به مرحله حمله به ایران نرسانده است.

اوباما خطاب به ایران و اسرايیل گفت: در سمت ريیس جمهوری ایالات متحده من بلوف نمیزنم.

این صریح ترین اظهارنظر پرزیدنت اوباما درباره ایران و اسرايیل در مصاحبه با مجله آتلانتیک است. او خطاب به دولتهای ایران و اسرايیل می گويد، هر دو بدانند که خط قرمز برای وی دستیابی ایران به سلاح اتمی است. با اين وجود تأکید کرد که گزینه نظامی، آخرین روش ممکن برای جلوگیری از نظامی شدن برنامه اتمی ایران است.

اما در آستانه دیدار ريیس جمهوی آمریکا و نخست وزیر اسرايیل در هفته آینده، پرزیدنت اوباما گفت استدلال او با اسرايیلیان در مورد وقت دادن بیشتر به دیپلماسی و تحریم این است که حمله فقط برای مدتی معين، چند فعالیت اتمی ایران را بتعویق می اندازد، ضمن آنکه رهبران ایران می توانند خود را قربانی جلوه دهند.

این موضع ريیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه نیز در یک سخنرانی او در میان طرفدارانش در نیویورک بنوعی دیگر بیان شد. پرزیدنت اوباما سرگرم برشماری دستآوردهای سیاستهای خارجی دولت خود بود که خانمی از انتهای سالن فریاد زد، رهبری خود را نشان بده و نگذار آمریکا وارد جنگ با ایران شود. پرزیدنت اوباما پاسخی رک و صریح داشت و گفت: خانم جوان.. کسی اعلان جنگ نکرده است... با این وجود... ممنون از نظر شما.

پرزيدنت اوباما ضمناً امنیت اسراييل را تعهدی مقدس برای آمریکا توصیف کرد که او نیز به آن پای بند است و اضافه کرد که تشکیل کشوری برای فلسطینیان را نيز بخشی از سیاست تأمین امنیت اسرايیل می داند.

تأمین انرژی برای مصارف داخلی آمریکا یکی از موضوع های مورد بحث در چند سخنرانی اوباما در ایالتهای نیویورک و نیوهمشایر بود. بگفته ريیس جمهوری آمریکا، از زمانیکه وی در مسند قدرت قرار گرفت تولید نفت و گاز داخلی افزایش یافته و نتیجتاً واردات آن ها کم شده است.

پرزیدنت اوباما بحرانهای جهانی و اینبار پرونده جمهوری اسلامی ایران را علت افزایش روزافزون قیمت نفت خام و نتیجتاً بنزین در جهان از جمله در آمریکا، توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG