لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

شرکت اوباما در مراسم یادبود افرادی که از یهودیان در مقابل جنایت هلوکاست محافظت کردند


اسم قربانیان هلوکاست به زبان های عبری، ییدیش و انگلیسی در این قسمت از موزه هلوکاست در ایلینوی آمریکا نوشته شده است
اسم قربانیان هلوکاست به زبان های عبری، ییدیش و انگلیسی در این قسمت از موزه هلوکاست در ایلینوی آمریکا نوشته شده است

باراک اوباما در مراسم گرامیداشت یاد چهار نفر از جمله آمریکایی هایی از ایالت های تگزاس و تنسی شرکت کرد که برای حفاظت از یهودیان در جریان هلوکاست جان خود را به خطر انداختند.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۲۷ ژانویه را روز بین المللی یادبود هلوکاست برای یادآوری سالروز آزادی اردوگاه کار اجباری آشوویتس نام نهاده است.

در جنگ جهانی دوم شش میلیون یهودی به دست آلمان نازی و متحدانش کشته شدند.

اوباما در مراسم روز چهارشنبه در سفارت اسرائیل در واشنگتن با رهبران یهودی ملاقات کرد. این اولین بار است که این مراسم در آمریکا برگزاری می شود.

رون درمر سفیر اسرائیل در آمریکا گفت شرکت باراک اوباما در این مراسم را بسیار باارزش خواند.

سال گذشته اوباما گفت این روز فرصتی برای نشان دادن پیشرفت در "مقابله با فصل وحشتناکی در تاریخ بشر" و تداوم تلاش برای توقف کشتار است.

مرکز تحقیقاتی و آموزشی یدوشم در اورشلیم از "رودی ادموندز" اهل ایالت تنسی و "لوئیز گوندل" از ایالات ایندیانا، و همچنین "والری" و "ماریالا زبیوسکی" از لهستان به دلیل اقداماتشان در جریان هلوکاست است در حفظ جان یهودیان از آنان قدردانی کرده و به آنان نشان افتخار داده است.

سرهنگ ادموندز در عملیات فرود نیروهای آمریکایی در اروپا شرکت داشت و به اسارت آلمان درآمد. وقتی آلمان به زندانیان یهودی جنگ فرمان داد که خود را معرفی کنند او راهی را برای زندانیان یهودی یافت تا شناسایی نشوند.

گوندن یک معلم فرانسوی بود که در جنوب این کشور محلی را برای کودکان از جمله کودکان یهودی تاسیس کرده بود.

او به خروج مخفیانه کودکان یهودی از اردوگاه مجاور و اسکان آنان در مهدکودکش کمک می کرد. خانم گوندن هنگام بازدید پلیس فرانسه از محل از کودکان یهودی مواظبت می کرد.

ماریا و والری زبیوسکی کودکی یهودی را در خانه شان در ورشو مخفی کردند تا وقتی که مادر او توانست او را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG