لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

سیاستمداران اسرائیلی: گزارش پولیتیکو درست باشد، اوباما باید جایزه نوبل صلح را پس بدهد


آقای اوباما در بدو کار خود به عنوان رئیس جمهوری، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.
آقای اوباما در بدو کار خود به عنوان رئیس جمهوری، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

بعد از گزارش پولیتیکو از امتیاز باراک اوباما به حزب‌الله در قبال حصول توافق هسته‌ای با ایران، یک سیاستمدار اسرائیلی می گوید، او باید جایزه صلح نوبلی را که سال ۲۰۰۹ دریافت کرد، پس بدهد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست»، «یائیر لاپید» که حزب میانه‌رو «یش عتید» را رهبری می کند، بعد از انتشار گزارش نشریه پولیتیکو، به شدت از باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا انتقاد کرد.

پولیتیکو پیشتر نوشت: دولت اوباما در حالی که سخت می‌کوشید با ایران به توافق هسته‌ای برسد، به طور پنهانی تلاش‌های «اداره مبارزه با مواد مخدر» دولت آمریکا را در هدف گرفتن تروریست‌های مورد حمایت ایران در گروه حزب الله لبنان ناکام گذاشت.

اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا از سال ۲۰۰۸ در «پروژه کاساندرا» قاچاق مواد مخدر و اسلحه، پولشویی و دیگر فعالیت های مجرمانه حزب الله را، که سالانه بر یک میلیارد دلار بالغ می‌شد و بخشی در داخل آمریکا اتفاق می‌افتاد، ردیابی می کرد.

آقای «یائیر لاپید» گفته، اگر داستان مجله پولیتیکو درست باشد، اوباما باید جایزه صلح نوبل را پس بدهد.

باراک اوباما در اولین سال ریاست جمهوری در ۲۰۰۹ از سوی کمیته نوبل، جایزه صلح این نهاد را دریافت کرد.

سیاستمدار اسرائیلی می گوید: «اسرائیل بارها اخطار کرده که نباید هیچ ارتباطی میان توافق هسته ای و اقدامات ضد ترور، به ویژه اقدامات ضد حزب الله وجود داشته باشد. به ویژه ما در مورد حزب الله اخطار کرده بودیم، چون با ایران ارتباط اثبات شده دارد. »

«زاچی هانگبی» وزیر همکاری های محلی در فیس بوک خود نوشت: گزارش پولتیکو شگفت انگیز نیست زیرا اوباما مصرانه تلاش می کرد که به ایران، ارباب شیخ حسن نصرالله، به هر قیمت مشروعیت ببخشد.

«هانگبی» گفت تا زمان دولت اوباما، همه رئیس جمهوری های آمریکا با تروریسم مبارزه ای بی چون و چرا می کردند ...من مطمئنم که دولت ترامپ از این سنت باز نخواهد گشت. من مطمئم که سیاست خشم انگیز و اشتباهی که این هفته در آمریکا فاش شد، دیگر تکرار نخواهد شد.

هنوز آقای اوباما به این خبر واکنشی نشان نداده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG