لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

قانونگذار جمهوریخواه خواهان تحقیق درباره تضعیف گروه ضد حزب الله توسط اوباما شد


یک عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از کنگره خواست گزارشی را مورد بررسی قرار بدهد که از نقش دولت اوباما در ممانعت از تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر بر سر قاچاق و پولشویی حزب الله برای اطمینان از تصویب توافق هسته ای ایران پرده برداشته است.

وبسایت فاکس نیوز در گزارشی نوشت: رابرت پِتینجِر، قانونگذار ایالت کارولینای شمالی، پس از انتشار گزارش تازه پولیتیکو در نامه ای به تِرِی گاودی، رییس کمیته ناظر بر فعالیت دولت در مجلس نمایندگان، نوشت: «این افشاگری ها شوکه کننده و خشم برانگیز است. در حالی که نیروهای آمریکا شجاعانه با تروریست های داعش می جنگیدند و بعضی شان هزینه سنگینی برای آن می پرداختند، دولت اوباما، بنا بر گزارش ها، از تروریست های حزب الله حفاظت می کرده است؛ تروریست هایی که هزینه هایشان را از قاچاق مواد مخدر تامین می کردند. بی دلیل نبود که پرزیدنت اوباما نمی توانست خود را راضی کند آن ها را تروریست های افراطی اسلامی بخواند.»

بیشتر بخوانید:

پشت پرده ماجرای رها کردن پرونده حزب‌الله لبنان توسط اوباما

پولتیکو پیشتر نوشته بود: دولت اوباما در حالی که سخت می‌کوشید با ایران به توافق هسته‌ای برسد، به طور پنهانی تلاش‌های «اداره مبارزه با مواد مخدر» دولت آمریکا را در هدف گرفتن تروریست‌های مورد حمایت ایران در گروه حزب الله لبنان ناکام گذاشت.

اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا از سال ۲۰۰۸ در «پروژه کاساندرا» قاچاق مواد مخدر و اسلحه، پولشویی و دیگر فعالیت های مجرمانه حزب الله را، که سالانه بر یک میلیارد دلار بالغ می‌شد و بخشی در داخل آمریکا اتفاق می‌افتاد، ردیابی می کرد.

این قانونگذار جمهوریخواه در نامه انتقادی اش علیه دولت باراک اوباما می نویسد: «این همان دولتی است که یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول نقد را برای باج به ایران داد. پیوند فزاینده میان سازمان های تروریستی و کارتل های مواد مخدر در آمریکای لاتین با توجه به منافذ مرزهای جنوبی ما تهدیدی خطیر برای امنیت ملی آمریکا است.»

رابرت پتینجر ماه گذشته در بوئنوس آیرس جلسه ای با حضور ۲۲۰ عضو پارلمان و مقام های دولتی از ۱۵ کشور آمریکای جنوبی و کارشناسان بخش های دولتی و خصوصی برگزار کرد تا به «چالش جدی ردیابی و متلاشی کردن منابع مالی تروریسم ناشی از قاچاق مواد مخدر رسیدگی شود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG