لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۵

اوباما از نحوه رسیدگی دولت به مشکلات کهنه‌سربازان دفاع کرد


 وزارت امور نظامیان بازنشسته در شهر واشنگتن
وزارت امور نظامیان بازنشسته در شهر واشنگتن

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش‌های مربوط به سوء‌استفاده در وزارت امور نظامیان بازنشسته، علاوه بر تصویب لایحه قانونی، انجام چند اقدام عمده دیگر را هم درنظر گرفته است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ضمن دفاع از واکنش دولت به اشتباهاتی که موجب تأخیر در رساندن خدمات بهداشتی به هزاران ارتشی بازنشسته شده بود، اذعان کرد که برای جلب اعتماد دوباره بازنشستگان باید تلاش بیشتری شود.

نحوه برخورد دولت آقای اوباما با سوء مدیریت در وزارت امور سربازان بازنشسته در ایالت کارولینای شمالی هم جنجال زیادی به‌پاکرد و برای خانم کِی هیگن، سناتور دموکرات آن ایالت دردسرساز شد. خانم هیگن که درصدد است بار دیگر برای سمت خود نامزد شود، روز جمعه گذشته در تلاش برای جدا کردن خود از سیاست‌های آقای اوباما گفت دولت «به قدر کافی برای جلب اعتماد کهنه‌سربازان کشور تلاش نکرده‌است.»

اما روز سه‌شنبه همراه با سناتور جمهوری‌خواه ریچارد بر، در پایگاه هوایی گارد ملی کارولینای شمالی به پیشواز آقای اوباما رفت و از او به گرمی استقبال کرد.

آقای اوباما و خانم هیگن در گردهم‌آیی لژیون آمریکا سخنرانی‌های جداگانه‌ای داشتند. رئیس‌جمهوری آمریکا آخرین اقدامات دولت در پاسخ به خشم مردم آمریکا از کم کاری و سوء مدیریت در وزارت امور سربازان بازنشسته را برشمرد. اریک شنساکی، وزیر امور سربازان بازنشسته در اردیبهشت‌ماه در پی جنجال بر سر سوء مدیریت، از سمت خود استعفا کرد.

آقای اوباما گفت کشور مدیون خدمات سربازان است و معطلی و انتظار طولانی برای درمان «ظالمانه و نابخشودنی» است:

«ما چشممان به روی مشکلاتی که هنوز در آن وزارتخانه وجود دارد باز است. رفع این مشکلات مستلزم آن است که بار دیگر اعتماد کهنه سربازان را جلب کنیم و این وزارت را کارآمدتر کنیم به نحوی که واقعاً سربازان بازنشسته را در اولویت قرار دهد. من تنها زمانی خشنود و آسوده‌خاطر می‌شوم که این تغییر و تحولات انجام شود.»

رئیس جمهوری آمریکا قول داد تحت ریاست وزیر جدید رابرت مک‌دونالد، «فرهنگ جدید مسئولیت‌پذیری» بر آن وزارت حکمفرما شود.

آقای اوباما گام‌هایی را که برای دسترسی بیشتر بازنشستگان ارتش به بهداشت روانی، و کمک به جلوگیری از خودکشی و دسترسی به درمان سندروم استرس پس از سانحه قرار است انجام شود، برشمرد. وی ماه گذشته لایحه ای ۱۶.۳ میلیارد دلاری را امضا کرد که هدف آن کمک به کاستن از صف طولانی انتظار دهها هزار بازنشسته ارتش برای دریافت خدمات پزشکی است.

این لایحه، که حاصل توافق نادری میان اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه سنا و مجلس نمایندگان بود، بعد از آن تصویب شد که گزارش‌هایی انتشار یافت مبنی بر طولانی بودن بیش از حد انتظار نظامیان بازنشسته برای خدمات درمانی، و درگذشت شمار بالایی از آنان پیش از رسیدن نوبت معاینه. این در حالی بود که برخی از کارمندان وزارت امور بازنشستگان با ارائه گزارش‌های نادرست، پاداش و مزایایی هم دریافت کرده بودند.

آقای اوباما اعلام کرد علاوه بر اقداماتی که در لایحه مصوب کنگره قید شده، انجام چند اقدام عمده دیگر را هم برای بهبود رسیدگی به بازنشستگان ارتش درنظر گرفته، از جمله این‌که:

نام پرسنل نظامی که برای مشکلات روانی خدمات درمانی دریافت می‌کنند و در حال ترک خدمت هستند، به طور خودکار در برنامه ای ثبت می‌شود تا آنها به یک گروه درمانی جدید در وزارت امور بازنشستگان ارتش منتقل شوند؛
مطالعه‌ای در دست انجام است که براساس آن، علائم آسیب‌پذیری این افراد در برابر خودکشی یا سندروم استرس پس از سانحه را می‌توان تشخیص داد؛
بودجه ای ۳۴.۴ میلیون دلاری به تحقیقات و پیشگیری از خودکشی، و بودجه ای ۸۰ میلیون دلاری به برنامه درمان بیماری های چون سندروم استرس پس از سانحه اختصاص داده شده.

آقای اوباما همچنین از مشارکت با مؤسسات مالی وام دهنده مثل بانک ولزفارگو، سیتی، بانک آمریکا، برای تسهیل در اعطای وام‌های کم‌بهره به نظامیان شاغل خبرداد.

XS
SM
MD
LG