لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

پرزیدنت اوباما با دالایی لاما ملاقات کرد


پرزیدنت اوباما با دالایی لاما ملاقات کرد
پرزیدنت اوباما با دالایی لاما ملاقات کرد

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز شنبه در کاخ سفید با دالایی لاما رهبر روحانی تبت ملاقات کرد.
کاخ سفید این دیدار را روز جمعه در پایان نزدیک به دو هفته اقامت او در واشنگتن اعلام کرد، و گفت آقای اوباما بر حمایت خود از گفت و شنود بین نمایندگان دالایی لاما و دولت چین برای حل اختلافات تاکید خواهد گذاشت.
دیدار بین دو برنده جایزه صلح نوبل بروی رسانه ها بسته بود، و هنوز جزییاتی درباره آن منتشر نشده است.
چین از پرزیدنت اوباما خواسته بود دعوت از دالایی لاما را
پس بگیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز شنبه در بیانیه ای گفت پکن با هر دیدار رسمی دالایی لاما مخالف است، و از کاخ سفید خواست از مداخله در امور داخلی چین و آسیب رساندن به مناسبات بین دو کشور پرهیز کند.
آخرین دیدار آقای اوباما با دالایی لاما در سال ۲۰۱۰ در کاخ سفید بود که چین را خشمگین ساخت. پکن بیش از یک هفته در مورد دیدارهای رسمی با دلالایی لاما به واشنگتن هشدار داده است، و می گوید چین با اقدام هر دولت خارجی در تشویق فعالیت هایی که، بگفته پکن، با هدف «جدائیی از سرزمین مادری» صورت می گیرد، مخالف است. دولت چین دالایی لاما را به طرفداری از جدایی تبت از چین متهم می کند.
در اوایل هفته پیش، دالایی لاما به صدای آمریکا گفت از ملاقات با پرزیدنت اوباما، اگر چنین فرصتی پیدا کند، بسیار خوشحال خواهد شد. اما گفت دلیل اصلی سفر او به آمریکا آموزش بودائیسم است.
دالایی لاما هرچند در اوایل سال جاری رسما از سیاست بازنشسته شد، اما در جریان توقف ۱۱ روزه از آمریکا با مقاماتی در وزارت امور خارجه و دیگر رهبران سیاسی ملاقات کرد.

XS
SM
MD
LG