لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

باراک اوباما وارد هاوانا شد؛ سفر بی سابقه بعد از نیم قرن قطع رابطه آمریکا و کوبا


خانواده اوباما در فرودگاه هاوانا مورد استقبال وزیر خارجه کوبا قرار گرفت.
خانواده اوباما در فرودگاه هاوانا مورد استقبال وزیر خارجه کوبا قرار گرفت.

هواپیمای باراک اوباما در فرودگاه هاوانا پایتخت کوبا بر زمین نشست. این اولین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به کوبا در ۸۸ سال گذشته است.

رئیس جمهوری آمریکا در روزی که هاوانا هوای بارانی داشت وارد پایتخت آمریکا شد و عالیترین مقامی که برای استقبال از خانواده اوباما در فرودگاه حاضر شد، برونو رودریگز وزیر امور خارجه کوبا بود.

در این سفر میشل اوباما بانوی اول آمریکا، ساشا و مالیا دو دختر خانواده اوباما و مرین رابینسون مادر میشل اوباما رئیس جمهوری آمریکا را همراهی می کنند.

ساعاتی پیش از سفر باراک اوباما، پلیس کوبا ده ها نفر از مردمی را که علیه حکومت کمونیستی کوبا در روز یکشنبه تظاهرات می کردند، بازداشت کرد. معترضان، از جنبش "زنان سفیدپوش" بودند.

آقای اوباما در سفر سه روزه خود به کوبا با رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا دیدار و گفتگو می کند.

پلاکاردهایی با تصاویر باراک اوباما و رائول کاسترو، در خیابان های هاوانا برای استقبال از رئیس جمهوری آمریکا نصب شده است. آقای اوباما پس از ورود به هاوانا، از این شهر دیدن می کند.

پلیس های لباس شخصی در سطح پایتخت مسئولیت تامین امنیت را برعهده دارند و کارگران شهرداری برای بهبود وضعیت آسفالت های خیابان های هاوانا و پر کردن چاله ها، تلاش کرده اند.

باراک اوباما و رائول کاسترو در دسامبر ۲۰۱۴ توافق کردند که برای بهبود روابط دو کشور اقدام کنند. روابط واشنگتن و هاوانا پس از انقلاب سال ۱۹۵۹ در کوبا که باعث سرنگونی حکومت حامی آمریکا در کوبا شد، قطع و هاوانا چندین دهه تحت تحریم های آمریکا قرار گرفت.

سفر تاریخی اوباما به کوبا: دشمنان دیروز آشتی می کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00

حکومت کمونیستی کوبا نتوانست همراه با رشد جهانی، شرایط زندگی مردم کوبا را آنگونه که وعده داده بود، بهبود بخشد و فقر در این کشور گسترده است.

باراک اوباما گفته است در سفر به کوبا، اختلافات با دولت کوبا از جمله در زمینه حقوق بشر را برخواهد شمرد.

آقای اوباما در پیام نوروزی خود برای ایرانیان، به سفر کوبا اشاره کرد و گفت این سفر یاد آور این نکته است که دشمنان قدیمی پس از دهه ها بی اعتمادی، می توانند راهی تازه در پیش بگیرند.

XS
SM
MD
LG