لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

اجلاس سران کشورهای قاره آمريکا در شهر کارتاخنای کلمبيا


اجلاس سران کشورهای قاره آمريکا در شهر کارتاخنای کلمبيا
اجلاس سران کشورهای قاره آمريکا در شهر کارتاخنای کلمبيا

ششمين اجلاس سران کشورهای قاره آمريکا و حوزه دريای کارائيب روز شنبه کار خود را در شهر کارتاخنای کلمبيا، آغاز کرد.

٣٣ رييس جمهوری و نخست وزير از کانادا، ايالات متحده، کشورهای آمريکای لاتين و حوزه کارائيب در اين نشست دوروزه شرکت کرده اند. باراک اوباما رييس جمهوری ايالات متحده از شرکت کنندگان در اين همايش است.

نشست سران کشورهای قاره آمريکا و منطقه کاراييب با سخنرانی خوان مانوئل سانتوس، رييس جمهوری کلمبيا، افتتاح شد - سخنرانی که بخشی از آن انتقاد از عدم اجازه به شرکت کوبا در اين نشست بود.

بسياری از کشورهای آمريکای لاتين خواستار آن هستند که کوبا بتواند در اين نهاد شرکت کند و از ايالات متحده می خواهند به محاصره اقتصادی که در پنج دهه گذشته عليه کوبا اعمال کرده، پايان دهد.

آقای اوباما با اشاره به ريشه اين مساله که به سالها قبل و دهه ۱۹۵۰ باز می گردد اين درخواست را رد کرد. آمريکا می گويد، کوبا با رژيم کمونيستی، نمی تواند تابع موازين و معيارهای دمکراتيک آن نهاد باشد.

دولت اوباما سفر خانواده های آمريکايی کوبايی تبار به کشور مادريشان و فرستادن پول به آن کشور را تسهيل کرده است ولی همچنان به محاصره اقتصادی کوبا ادامه می دهد و اجازه نمی دهد کوبا در اين همايش که به رهبری و حمايت آمريکا برگزار می شود، شرکت کند.

در همين حال هزاران نفر مخالفت و خشم خود به عدم حضور کوبا در اين نشست را در تظاهراتی نشان دادند.

مساله ديگر مورد اختلاف ايالات متحده و کانادا با برخی کشورهای آمريکای لاتين، قاچاق مواد مخدر است. شماری از رهبران کشورهای آمريکای لاتين در تلاش برای کاهش درگيری های خشونت بار در ميان قاچاقچيان و کاهش تقاضا برای مصرف مواد مخدر، خواهان غيرجنايی شدن مواد مخدر هستند. درخواستی که رييس جمهوری ايالات متحده با آن موافق نيست و می گويد قانونی کردن مواد اعتيادآور می تواند موجب تشديد مشکلات ناشی از آن شود.

باراک اوباما در اين ارتباط گفت، راه مبارزه با افزايش قدرت کارتل های مواد مخدر در منطقه، ايجاد اقتصاد قوی‌تر، تاکيد بر اجرای قانون و ايجاد ساختار امنيتی بهتر است.

هدف از اين نشست، نزديک تر شدن روابط کشورهای قاره آمريکا و بررسی همکاری های تجاری است.

XS
SM
MD
LG