لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

انتقاد کاسترو از موضع اوباما در اجلاس کشورهای قاره آمريکا


انتقاد کاسترو از موضع اوباما در اجلاس کشورهای قاره آمريکا
انتقاد کاسترو از موضع اوباما در اجلاس کشورهای قاره آمريکا

فيدل کاسترو، رهبر پيشين کوبا، از مواضع باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در اجلاس کشورهای قاره آمريکا، انتقاد کرد.

سران کشورهای آمريکای لاتين در اين اجلاس مواضع دولت آمريکا برای اعمال تحريم عليه کوبا و محروم کردن اين کشور را از شرکت در اجلاس کشورهای قاره آمريکا، به چالش گرفتند.

رهبر پيشين کوبا در يکی از مقالات اينترنتی خود تحت عنوان بازتابها که بطور مرتب در سايت کوباديبيت منتشر می شود، روز يکشنبه پرزيدنت اوباما را متهم کرد که به نظر می رسيد در تمام طول جلسات اجلاس کشورهای آمريکايی با چشمان باز خوابيده بود.

فيدل کاسترو همچنين خوزه ميگوئل اينسولزا، دبير کل سازمان کشورهای آمريکايی، را مورد انتقاد قرار داد.

در اين اجلاس که در شهر ساحلی کارتاخنا در کلمبيا برگزار شد، حدود ۳۰ تن از رهبران کشورهای منطقه، غير از آمريکا و کانادا، در اعتراض به محروميت پی در پی کوبا از حضور در اين اجلاس سازمان کشورهای آمريکايی، از امضای اعلاميه مشترک خودداری کردند.

مردم هاوانا موضع خشمگينانه ای در قبال اجلاس کشورهای آمريکايی دارند. آنها خواهان الحاق مجدد کوبا به سازمان کشورهای آمريکايی هستند و معتقدند اکنون وقت چنددستگی نيست.

بعضی از مردم کوبا نيز آمريکا و کانادا را مسئول اخراج کوبا از سازمان کشورهای آمريکايی می دانند.

آمريکا می گويد هاوانا پيش از بازگشت به جمع سازمان بايد در کشور دست به اصلاحات دموکراتيک بزند؛ شرطی که دولتهای چپ گرا و محافظه کار منطقه را عليه آمريکا در يک جبهه قرار داد. آنها سياست واشنگتن عليه کوبا را يادگار دوران جنگ سرد می دانند.

کوبا از سال ۱۹۶۲ يعنی سه سال پس از انقلابی که به رهبری کاسترو صورت گرفت، به دليل مخالفت با ايالات متحده و کانادا، از سازمان کشورهای آمريکايی اخراج و از حضور در نشستها و گردهمايی های آن، محروم شده است.

XS
SM
MD
LG