لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

سفر پرزيدنت اوباما به آسيا در ماه نوامبر و مذاکره در مورد عدم توليد و توسعه جنگ افزارهای اتمی با رهبر چين


سفر پرزيدنت اوباما به آسيا در ماه نوامبر و مذاکره در مورد عدم توليد و توسعه جنگ افزارهای اتمی با رهبر چين
سفر پرزيدنت اوباما به آسيا در ماه نوامبر و مذاکره در مورد عدم توليد و توسعه جنگ افزارهای اتمی با رهبر چين

رئيس جمهوری آمريکا در اين سفر از کشورهای ژاپن، سنگاپور، چين و کره جنوبی ديدار کرده و در کنفرانس آپک نيز شرکت خواهد کرد

پرزيدنت اوباما در ماه نوامبر عازم يک سفر ١٠ روزه به آسياست. رئيس جمهوری آمريکا در اين سفر از کشورهای ژاپن، سنگاپور، چين و کره جنوبی ديدار کرده و علاوه بر مذاکرات دو جانبه با رهبران کشورها، در کنفرانس همکاری اقتصادی آسيا و کشورهای حوزه اقيانوس آرام نيز شرکت خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما در نخستين سال حضورش در کاخ سفيد، بيش از هر رئيس جمهوری ديگری در آمريکا به کشورهای خارجی سفر کرده است. کاخ سفيد با اعلام سفر رسمی ماه آينده رئيس جمهوری آمريکا گفت، پرزيدنت اوباما در ژاپن برای دومين بار با «يوکيو هاتوياما» نخست وزير ژاپن ملاقات و مذاکره خواهد کرد. پس از آن به سنگاپور سفر ميکند تا در نشست کنفرانس همکاری اقتصادی آسيا و کشورهای حوزه اقيانوس آرام – آپک – شرکت کند.

رابرت گييبز سخنگوی کاخ سفيد ميگويد رئيس جمهوری علاوه بر مذاکرات دو جانبه با رهبران کشورهای شرکت کننده در نشست سنگاپور، در جلسه رهبران ١٠ کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی آسيا نيز حضور خواهد يافت.

پرزيدنت اوباما سپس به پکن ميرود تا برای سومين بار در دوران رياست جمهوری اش با «هو جين تائو» رئيس جمهوری چين ملاقات و مذاکره کند.

مذاکرات دو رهبر آمريکا و چين در باره عدم توسعه و توليد جنگ افزارهای اتمی، امنيت، انرژی و تغييرات آب و هوائی خواهد بود.

پرزيدنت اوباما همچنين به سئول پايتخت کره جنوبی ميرود تا برای سومين بار با رئيس جمهوری آن کشور ملاقات و مذاکره کند. مذاکره در باره کره شمالی در صدر مسائل مورد مذاکره است.

در کره جنوبی، پرزيدنت اوباما همچنين از پايگاه نظامی آمريکا و سربازان مستقر در آن کشور نيز ديدار ميکند. نيروهای آمريکائی ٥٦ سال پيش پس از ترک مخاصمه بين دو کشور کره شمالی و کره جنوبی، همچنان در کره جنوبی باقی مانده اند.

رئيس جمهوری آمريکا در اين سفر آسيائی از اندونزی يا کشوری که وی بخشی از سالهای کودکی و نو جوانی اش را در آن گذرانده است، ديدار نخواهد کرد.
«رابرت گييبز» سخنگوی کاخ سفيد ميگويد پرزيدنت اوباما و «سوسيلو بامبنگ يودهويونو» رئيس جمهوری آندونزی هنگام ديدار خود در کنفرانس کشورهای گروه بيست در پيتسبورگ در ايالت پنسيلوانيا در ماه گذشته موافقت کردند که ديدار رئيس جمهوری آمريکا از اندونزی که يکی از متحدان آمريکا در منطقه است، به سال آينده ميلادی موکول شود.

چند روزپس از اعلام سفر پرزيدنت اوباما به آسيا، رهبران چين، ژاپن و کره جنوبی با يکديگر در پکن ديدار کردند تا در باره کره شمالی و از سر گيری گفتگوهای گروه شش درمورد غيراتمی شدن کره شمالی با يکديگر مذاکره کنند.

XS
SM
MD
LG