لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۷

اوباما عباس را به خطر کردن در راه صلح دعوت کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی را به اتخاذ تصمیم های سخت و خطر کردن در راه صلح با اسرائیل، ترغیب کرد. دو رهبر روز دوشنبه برای گفت و گو درباره مذاکرات صلح خاورمیانه در کاخ سفید ملاقات کردند.

آقای اوباما همچنین خواستار آن شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل طبق برنامه پیش رود و آخرین گروه زندانیان سیاسی را قبل از پایان ماه مارس آزاد کند.

این دیدار پیشاپیش ضرب الاجل ۲۹ آوریل، برای توافق مذاکرات اسرائیل و فلسطینی ها انجام شد.

در شهرهای عمده کرانه غربی در روز دوشنبه، هزاران فلسطینی در حمایت از سفر آقای عباس به آمریکا به خیابان ها ریختند و در حمایت از او شعار دادند.

گزارش ها حاکی است که حدود ۱۵۰۰ نفر در خارج از مراکز دولتی کرانه باختری در رام الله جمع شدند و بیش از ۱۰۰۰ نفر در شهر جنوبی الخلیل (هبرون) گردآمده بودند.

دو هفته پیش باراک اوباما با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ملاقات کرد. به نظر می رسد که برای مذاکرات صلح بر سر مناقشه ای شصت ساله چشم انداز روشنی به چشم نمی خورد. وضعیت اورشلیم، سرنوشت پناهندگان فلسطینی، حدود مرزی و وضعیت امنیت، محور مذاکرات است.

آمریکا امیدوار است که امضای یک توافقنامه بتواند از سقوط روند صلح جلوگیری کند و مذاکرات را به سوی توافقی نهایی برای تداوم کار تا پایان سال جاری پیش ببرد.
XS
SM
MD
LG