لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۵

تلاش وزیر خارجه آمریکا برای احیای صلح خاور میانه


جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده برای سومین بار در طی سه روز با محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی به گفتگو نشست .

جان کری در اقامت چهار روزه خود در خاورمیانه در ملاقات با مقام های فلسطینی و اسراییل تلاش کرده است گفتگوهای صلح را که از سال ٢٠١٠ معوق مانده احیا کند.

مذاکرات مستقیم بین اسراییل و فلسطینی ها در اواخر ٢٠١٠ در اختلافی بر سر بنای شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن و اورشلیم شرقی قطع شد.

علی رغم تمامی این تلاش ها این شک وجود دارد که کری نتواند دو طرف را به موافقت در مورد راه حل دو کشور مستقل فلسطین و اسراییل در کنار یکدیگر ترغیب کند.

نخست وزیر اسراییل پس از سه ملاقات با جان کری روز یکشنبه در جلسه کابینه آن کشور گفت حاضر به مذاکره صلح با فلسطینی هاست ولی راجع به خواست محمود عباس به توقف شهرک سازی های اسراییلی سخنی نگفت.

آقای نتانیاهو گفت: «اسراییل آماده آغاز فوری و بدون پیش شرط گفتگو است. ما هیچ مانعی را در از سرگیری گفتگو ها در مورد یک پیمان دائمی صلح بین ما و فلسطینی ها ایجاد نمی کنیم. ولی ما در این گفتگو ها بر مساله امنیت تاکید خواهیم کرد و در مورد امنیت مصالحه نخواهیم کرد. هیچ توافقی که امنیت شهروندان اسراییل را به خطر اندازد وجود نخواهد داشت.»

آقای نتانیاهو می گوید اگر توافقنامه ای از این گفتگو ها حاصل شود او آن را به همه پرسی ملی خواهد گذاشت.

تحلیلگران سیاسی می گویند چنین رفراندومی می تواند مانع دیگری برای صلح پایدار بین فلسطینینان و اسراییل باشد.
XS
SM
MD
LG