لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۷

روسای جمهوری آمریکا به قربانیان ۱۱ سپتامبر ادای احترام می کنند


روسای جمهوری آمریکا به قربانیان ۱۱ سپتامبر ادای احترام می کنند
روسای جمهوری آمریکا به قربانیان ۱۱ سپتامبر ادای احترام می کنند

جرج بوش و بیل کلینتون روسای سابق جمهوری آمریکا و نیز جو بایدن معاون ریاست جمهوری برای حضور در مراسم گشایش بنای یادبود قربانیان هواپیمای پرواز شماره ۹۳ که در جریان حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در یک مزرعه سقوط کرد، به شنکسویل در ایالت پنسیلوانیا رفته اند.
بنای یادبود از سنگ سفید ساخته شده است و بر کوشش های مسافران و خدمه هواپیما که بر هواپیما ربایان غلبه کردند، ارج می گذارد.
در جریان مراسم، اسامی ۴۰ قربانی قرائت شد.
آقای بوش گفت تصمیم مسافران به مقابله با هواپیماربایان «الهام بخش» روحیه خدمت در آمریکاییان دیگر در پی حملات شد. او همچنین آنرا «نخستین ضد حمله در جنگ با تروریسم» نامید.
بیل کلینتون از آقای بوش و دولت فعلی بخاطر حفاظت از کشور سپاسگزاری کرد و همچنین ۴۰ مسافر و خدمه هواپیما را بدلیل کارشان ستود و گفت «آنها درست عمل کردند.»
در واشنگتن، باراک اوباما رییس جمهوری در دهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به نخستین کسانی که به فاجعه پاسخ گفتند، به ارتش و هزاران نفری که جانشان را از دست دادند ادای احترام کرده است.
آقای اوباما روز شنبه در سخنرانی رادیویی هفتگی خود از قهرمانی های یک دهه پیش در نیویورک در مرکز تجارت جهانی، در پنتاگون در حومه واشنگتن و در هواپیمای پرواز شماره ۹۳ بر فراز شنسکویل در ایالت پنسیلوانیا سخن گفت.
رییس جمهوری اظهار داشت در سالهای اخیر آمریکا دامنه جنگ را به القاعده و حذف رهبران آن از جمله اوسامه بن لادن طراح اصلی حملات کشانده است.
بعدا، آقای اوباما و همسرش میشل از گورستان ملی آرلینگتون، که در آنجا هزاران نفر از اعضای ارتش آمریکا مدفون هستند، دیدن کردند. یک مقام کاخ سفید گفت رییس جمهوری و بانوی اول بر این باورند که مهم است تمام آمریکاییان بر کسانی که از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در ارتش خدمت کرده اند ارج بگذارند.
آنها از بخشی از گورستان که گورهای سربازان کشته شده در جنگ های دهه گذشته در عراق و افغانستان را در بر می گیرد دیدن کردند.
روز شنبه همچنین جرج بوش رییس جمهوری سابق، که حملات در دوره او روی داد، در مراسم خصوصی نثار تاج گل در پنتاگون حضور یافت. دانلد رامسفلد وزیر سابق دفاع و لئون پانتا وزیر فعلی دفاع نیز حضور داشتند.
رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک سخنرانی رادیویی هفتگی جمهوریخواهان را ایراد کرد و گفت آمریکا از آنچه پیش از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بود امن تر است، اما آنقدر که باید باشد نیست. او گفت امنیت بنادر بهبود عمده ای نیافته است، و دولت های ایالتی و محلی از بسیار آماده تا فاقد آمادگی متفاوت هستند.
جولیانی می گوید امنیت در داخل آمریکا حضور نظامی دراز مدت در نقاطی مانند عراق و افغانستان را، که در آنها تند روها می خواهند آمریکاییان را بکشند، ایجاب می کند.
جولیانی گفت ملاحظات سیاسی نباید بر طول زمانی که لازم است سربازان برای حذف تهدید حملات تروریستی داخلی در خارج بمانند نفوذ داشته باشد.

XS
SM
MD
LG