لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

پرزیدنت اوباما: القاعده فلج شده است


پرزیدنت اوباما: القاعده فلج شده است
پرزیدنت اوباما: القاعده فلج شده است

ایالات متحده با وجود کاهش نیرو در افغانستان به فشار بر القاعده، ادامه خواهد داد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه همچنین به خبرنگاران گفت« ۳۳ هزار سرباز ظرف یک سال از افغانستان خارج خواهند شد.» آنان به عنوان بخشی از افزایش نیرو که رییس جمهوری در دسامبر سال ۲۰۰۹ اعلام کرد،به این کشور اعزام شده بودند.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده برنامه کاهش نیروها یش را به شیوه ای مسئولانه انجام می دهد. وی افزود موج جنگ در حال فرو نشستن است و آمریکا وارد یک «مرحله انتقالی» شده است. رییس جمهوری تصریح کرد این اقدام به افغانستان اجازه خواهد داد از خود دفاع کند و آمریکا را قادر سازد به فشار بر القاعده تاشکست نهایی ادامه دهد. پرزیدنت اوباما گفت شبکه تروریستی القاعده به شدت فلج شده است.

باراک اوباما همچنین از درگیری ایالات متحده در لیبی دفاع کرده و گفت عملیات بین المللی از هزاران نفر در آن کشور حفاظت کرده است. وی افزود من قانون اختیارات جنگی را نقض نکرده ام.

بر اساس این قانون در صورت درگیر شدن نیروهای آمریکایی در عملیات جنگی، رییس جمهوری باید ظرف ۶۰ روز تایید کنگره را کسب کند. آقای اوباما همچنین گفت معمر قذافی مردم خود را به کشتار جمعی تهدید می کرد و آمریکا به عنوان بخشی از ائتلاف بین المللی، سیستم های پدافند هوایی لیبی را از کار انداخت تا راه ارسال کمک های انسان دوستانه به مردم گشوده شود. وی گفت فشار بر رهبر لیبی شدت می گیرد. رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد که درباره لیبی با مردم آمریکا سخن گفته و اعضای کنگره را آگاه ساخته و دقیقا آنچه را که می بایست انجام داده است. آقای اوباما گفت عملیات از نظر زمان و محدوده عمل محدود است، تلفاتی به نیروهای آمریکا وارد نشده و خطر شدت گرفتن مناقشه نیز وجود ندارد. وی افزود ماموریت محدود در شیوه ای نمونه انجام شده است. با این حال این پرسش که آیا وی برای ماموریت به تصویب کنگره نیاز دارد یا نه، به مقوله ای مردم پسند در میان برخی از نمایندگان تبدیل شده است.

XS
SM
MD
LG