لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۲۴

پرزیدنت اوباما: آمریکا در جستجوی مهار کردن چین نیست


آقای اوباما در سخنرانی فراگیر خود همچنین درباره گسترش تسلیحات اتمی، تغییر آب و هوا و کاهش رشد اقتصاد جهانی سخن گفت

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بر قصد خود به همکاری با چین و گسترش درگیری ایالات متحده در آسیا تاکید گذاشته است.


او روز شنبه در سخنانی در توکیو گفت واشنگتن نمی خواهد چین را مهار کند و از کوشش های آن برای ایفای نقشی بزرگتر در صحنه جهانی استقبال می کند.


با این حال، آقای اوباما یاد آور شد آمریکا به سخن گفتن درباره اصولی که بر آنها ارج می گذارد ادامه خواهد داد و گفت بحث درباره حقوق بشر می تواند در یک روحیه مشارکت انجام گیرد.


پرزیدنت اوباما، در برجسته ساختن دوران کودکی خود در اندونزی، بر پیوندهای آمریکا با آسیا تاکید گذاشت و گفت تعهد واشنگتن به امنیت آسیا «تزلزل ناپذید است.»


آقای اوباما در سخنرانی فراگیر خود همچنین درباره گسترش تسلیحات اتمی، تغییر آب و هوا و کاهش رشد اقتصاد جهانی سخن گفت.


او کره شمالی را به بازگشت به مذاکرات بین المللی درباره برنامه اتمی آن کشور فرا خواهد و گفت تهدید ها بر آمریکا اثر نخواهد داشت.


پرزیدنت اوباما گفت پیونگ یانگ مسیر درگیری و تحریک را که، به گفته او، فقط به امنیت کمتر منجر می شود، برگزیده است.


در مورد نبرد با پدیده گرمایش زمین و تغییر آب و هوا، رییس جمهوری آمریکا گفت در حالی که یافتن راه حل هایی برای این مساله دشوار خواهد بود، اما تمام ملت ها باید دست بکار شوند. او گفت هدف های کشورهای پیشرفته برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سمی روشن است و کشورهای در حال رشد نیز باید گام های عمده ای بردارند.


رییس جمهوری همچنین درباره اقتصاد جهانی سخن گفت و اظهار داشت جهان باید رشد اقتصادی متوازن و قابل دوامی را دنبال کند و نباید به چرخه بالارفتن نا معقول قیمت های کالاها و خدمات که به بحران مالی منجر شد باز گردد. او گفت رکود جهانی محدودیت های اتکای سنگین بر مصرف کنندگان آمریکایی و صادرات آسیا برای افزایش را نشان داده است.


پرزیدنت اوباما همچنین به برمه پرداخت و از دولت نظامی آن کشور خواست زندانیان سیاسی، از جمله آونگ سان سوچی، رهبر جنبش دمکراسی، را آزاد کند. او گفت اصلاح وضعیت حقوق بشر برمه را از «امنیت و کامیابی واقعی» برخوردار خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG