لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

تاکید دوباره اوباما بر بستن زندان گوانتانامو


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است کوشش برای بستن بازداشتگاه نظامی در خلیج گوانتانامو را تجدید خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در حالی که اعتصاب غذای زندانیان گسترده تر می شود، پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در کنفرانس خبری در کاخ سفید با توصیف زندان به عنوان یک «ناکجا آباد» قانونی، در پاسخ به سئوالی درباره تغذیه اجباری اعتصابیون گفت او نمی خواهد زندانیان بمیرند و کنگره را تشویق کرد به یافتن راه حل دراز مدتی که اجازه خواهد داد مظنونین تروریسم تحت پیگیرد قرار گیرند و بسته شدن زندان کمک کند.

آقای اوباما گفت او بر این باور است زندان گوانتامامو باید بسته شود و افزود «مهم است بفهمیم که گوانتانامو برای امن نگاهداشتن آمریکا لازم نیست.»

رییس جمهوری اظهار داشت این مرکز به موضع بین المللی آمریکا صدمه می زند، همکاری با متحدان در کوشش های ضد تروریسم را کاهش می دهد، و یک ابزار یارگیری برای تند روها است.

خبرگزاری فرانسه گفته های پرزیدنت اوباما را بازتاب ناراحتی او از کنگره توصیف کرد، که آن را مسئول نافرجام ماندن کوشش برای بستن گوانتانامو در دور اول ریاست جمهوری اش می داند؛ و می گوید گسترش اعتصاب غذا در میان زندانیان، که به بازداشت نامحدود بدون اتهام یا محاکمه معترض هستند، گوانتانامو را به عناوین خبرها بازگردانده و اوباما را در وضعیتی دشوار قرار داده است.

خبرگزاری فرانسه می گوید اوباما درسال ۲۰۰۸ به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری قول داد بازداشتگاه را ببندد و طرح هایی را برای بستن آن پس از ورود به کاخ سفید اعلام کرد.

اما اکثریتی از قانون گذاران، به ویژه جمهوریخواهان، اصرار داشته اند که زندان باید باز بماند. آنها می گویند زندانیان خطرناکتر از آن هستند که در داخل آمریکا نگاهداشته شوند و محکومین باید در دادگاه های نظامی محاکمه شوند.

آقای اوباما گفت او بار دیگر تلاش خواهد کرد کنگره را به یافتن راهی برای بستن زندان گوانتانامو ترغیب کند.

زندان به دستور جرج بوش رییس جمهوری سابق برای بازداشت کسانی که در افغانستان و نقاط دیگر پس از حملات تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ دستگیر شدند، ایجاد شد.
XS
SM
MD
LG