لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

جوانترین زندانی گوانتانامو به کانادا مسترد شد


عمر خضر
عمر خضر
جوانترین زندانی غربی در بازداشتگاه نظامی آمریکا در خلیج گوانتامامو به کشورش ، کانادا ، بازگردانده شد. وزیر امنیت عمومی کانادا اعلام کرد عمر خضر ۲۶ ساله روز شنبه از گوانتانامو به یک پایگاه نظامی کانادا انتقال یافت و سپس به زندان میل هیون در اونتاریو فرستاده شد.

خضر چهره بحث انگیزی در کانادا است ، هم به این دلیل که از یک خانواده مرتبط با القاعده می آید و هم به این علت که وقتی در سال ۲۰۰۲ در افغانستان دستگیر شد فقط ۱۵ سال داشت.

وزیر کانادایی گفت از این که سیستم زندان های کانادا می تواند بازداشت خضر را ترتیب دهد ودر همین حال از ایمنی کانادایی ها حفاظت کند «راضی است». او افزود هر گونه تصمیم در مورد آینده خضر توسط هیات رسیدگی به آزادی مشروط زندانیان گرفته خواهد شد.

خضر توسط پدرش به افغانستان برده شد و در اردوگاه های ستیزه گران طالبان تعلیم دید. او به ارتکاب جنایت جنگی از جمله کشتن یک سرباز آمریکایی با نارنجک اعتراف کرده است. عمر خضر در سال ۲۰۱۰ به ۸ سال زندان محکوم شد ، و بازگشتش به کانادا بخشی از قبول جرم است.

پنتاگون انتقال خضر را تایید کرده و می گوید ۱۶۶ متهم در گوانتانامو باقی هستند.
عفو بین الملل از بازگشت خدر به کانادا ابراز خوشنودی کرده است و آنرا پیشرفتی در حرکت آرام دولت اوباما به بستن بازداشتگاه گوانتانامو توصیف می کند. یک سخنگوی دولت کانادا خواست درباره اتهام شکنجه شدن خضر در زمان بازداشت
تحقیق شود.
XS
SM
MD
LG