لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۵

اوباما بودجه ۲۰۱۴ آمریکا را ارائه داد


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا رسما بودجه سال مالی ۲۰۱۴ را که از اکتبر سال جاری آغاز می شود اعلام کرده است، و آن را برنامه مسئولانه ای برای افزایش مشاغل طبقه متوسط و رشد اقتصادی می نامد. اما جمهوریخواهان هم اینک آن را رد کرده اند.

بودجه ۳ تریلیون و ۷۷۰ میلیارد دلاری کوششی است که آقای اوباما برای نزدیکتر شدن به آنچه «معامله بزرگ» نامیده می شود و او در جریان بحثهای پرتنش بر سر کاهش کسری بودجه با جمهوریخواهان می خواست، به آن دست زده است.

بودجه یک تریلیون و هشتصد میلیارد دلار کاهش کسری در ۱۰ سال آینده را شامل می شود، و به دو تریلیون و پانصد میلیارد دلار صرفه جویی که آقای اوباما می گوید قبلا صورت گرفته است می افزاید، و مجموع صرفه جویی را به چهار تریلیون و سیصد میلیارد دلار می رساند.

آقای اوباما گفت این بودجه کوششی است برای هوشمندتر شدن در تعیین ارجحیتها، درحالی که سرمایه گذاریهای هدفمند را جهت ایجاد شغل، توسعه اقتصاد، و ادامه برنامه هایی که برای طبقه متوسط، تنگدستان و سالمندان مهم است حفظ می کند.

رییس جمهوری همچنین می گوید بودجه پیشنهادی می خواهد به آنچه او آن را تصمیم گیریهای کوتاه بینانۀ برآمده از بحران می نامد پایان می دهد.

پرزیدنت اوباما گفت «برای سالها، بحث در این شهر بین کاهش کسری بودجه به هر قیمتی و سرمایه گذاری لازم برای رشد اقتصاد جریان داشته است، و این بودجه به این بحث پایان می دهد، زیرا ما می توانیم هر دو کاررا انجام دهیم. ما می توانیم اقتصاد خود را توسعه دهیم و کسری بودجه را کم کنیم.»

این بودجه، اگر به تصویب کنگره برسد، که در حال حاضر بسیار نامحتمل است، جایگزین دهها میلیارد دلار کاهشهای اجباری مخارج که از اول ژانویه به اجرا درآمد خواهد شد.

بودجه پیشنهادی گریزگاههای مالیاتی برای ثروتمندان و شرکتها را خواهد بست.

رییس جمهوری می گوید او برای برطرف ساختن نگرانیهای جمهوریخواهانی که در برابرافزایش بیشتر مالیاتها ایستادگی کرده اند، بیش از نیمه راه جلو آمده است.
جان بینر رییس مجلس نمایندگان به اوباما به دلیل کوشش برای صرفه جویی بیشتر در برخی برنامه ها اعتبار می دهد، اما بودجه را کوشش دیگری برای افزایش مالیات ها می داند.

بینرگفت: باید به او بابت برخی اصلاحاتی که در بودجه تشریج کرده است اعتبار داد، اما من امیدوارم در درخواست خود برای افزایش بیشتر مالیات، گروگان این اصلاحات باقی نماند.

میچ مک کانل رهبر اقلیت سنا گفت بودجه همان مقوله قدیمی رییس جمهوری را نشان می دهد.

او گفت: ما به بودجه ای که بر مالیاتها بیافزاید نیاز نداریم. ما نیازداریم دولت از سر راه کنار برود، تا بخش خصوصی بتواند واقعا دوباره رشد کند. ما بودجه ای که پول بیشتری خرج می کند نمی خواهیم.

پیشنهاد اوباما برای صرفه جویی با استفاده از فرمول جدیدی جهت محاسبه تعدیل هزینه زندگی جهت تامین اجتماعی بسیاری از دمکراتها را به خشم آورده است.

برنی ساندرز، سناتور مستقل ورمونت گفت بودجه پیشنهادی برگشت از وعده ای است که اوباما به عنوان کاندیدای رییس جمهوری داد.

ساندرز گفت: باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ زمانی که برای ریاست جمهوری مبارزه می کرد گفت بودجه تامین اجتماعی را کم نخواهد کرد. ما می خواهیم رییس جمهوری آنچه را گفت به یاد بیاورد و زیر حرفش نزند.

اوباما از پیشنهاد خود برای تامین احتماعی و اصلاح در سیستم مدیکر دفاع کرد، اما گفت هیچ مصالحه ای نباید به زیان آمریکاییانی صورت که به چنین برنامه هایی متکی هستند.

اوباما گفت: معتقد نیستم که تمام این ایده ها بهترین هستند، اما مایل هستم آنها را به عنوان بخشی ازیک مصالحه قبول کنم، فقط درصورتی که شامل حفاظتهایی برای اکثرآمریکاییان آسیب پذیر باشد.

بودجه اوباما بدون مصالحه و سازش دو حزب در کنگره راه بجایی نخواهد برد. دمکرات های سنا و جمهوریخواهان مجلس نمایندگان برنامه های مالی جداگانه ای تهیه کرده اند.
XS
SM
MD
LG