لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

اوباما: اسراييل تصميمی در مورد حمله به ایران اتخاذ نکرده است


اوباما: اسراييل تصميمی در مورد حمله به ایران اتخاذ نکرده است
اوباما: اسراييل تصميمی در مورد حمله به ایران اتخاذ نکرده است

باراک اوباما، ريیس جمهور آمريکا، می گوید که به باور وی اسراييل تصمیمی را در مورد اینکه آیا به اقدام نظامی علیه برنامه هسته ای ایران متوسل شود، اتخاذ نکرده است.

مقامات آمريکا از متحد کليدی خود اسراييل، خواسته اند فرصت بيشتری را به تحریم های غرب بدهد تا اعمال فشار بر ایران جهت متوقف کردن تحرکات مشکوک برای توليد سلاح های اتمی، به نتيجه برسد. جمهوری اسلامی اصرار دارد که فعالیت های هسته ای ایران، صلح آمیز است.

پرزيدنت اوباما در مصاحبه خود با شبکه اِن بی سی در روز یکشنبه گفت ایالات متحده و اسراييل در همگامی با يکديگر تلاش خواهند کرد آنچه را که رييس جمهوری آمريکا امیدوار است راه حلی دیپلماتیک برای مسأله ایران باشد، پيدا کنند. اسراييل یک ایران مسلح به سلاح هسته ای را به دلیل فراخوان های مکرر رهبران ایران برای نابودی دولت یهودی به عنوان خطری برای موجودیت خود، تلقی می کند.

پرزيدنت اوباما گفت: ایالات متحده آنچه را در توان دارد برای جلوگیری از دستیابی ايران به تسلیحات هسته ای و شکل گيری یک مسابقه تسلیحاتی هسته ای در منطقه ای بی ثبات، انجام خواهد داد.

در هفته های اخیر، رهبران اسراييل هشدار داده اند که آن کشور ممکن است گزينه نظامی را اگر تحریم های بین المللی موفق به متوقف کردن برنامه هسته ای ایران که بزودی به مرحله ای پیشرفته رسيده و در مقابل حمله محدود مصون می شود، به اجرا گذارند. حسين سلامی، فرمانده نظامی ايران، روز یکشنبه گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با هر کشوری که خاکش برای حمله به ایران مورد استفاده قرار گيرد، مقابله به مثل خواهد کرد.

رييس جمهوری آمريکا گفت: هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران نیت یا توانایی ضربه زدن را به اهداف آمریکا، داشته باشد. اما، اضافه کرد: هرگونه اقدام نظامی بيشتر در منطقه خلیج فارس می تواند قیمت نفت را تحت تاثیر خود قرار دهد و بر ايالات متحده اثر زيادی بگذارد.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراييل، روز یکشنبه اعلام کرد که وی ماه آينده به آمريکا، سفر خواهد کرد. مقامات اسراييلی به آژانس های خبری غربی گفتند به احتمال زیاد آقای نتانیاهو برای نخستين بار از ماه سپتامبر گفتگويی رو در رو را با پرزيدنت اوباما در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، خواهد داشت. کاخ سفید برنامه اين ديدار را تأييد نکرده است.

اسراييل می گويد، آقای نتانیاهو در سفر خود به واشنگتن در ۴ مارس برای اعضاء گروه لابی طرفدار اسراييل در کنفرانس سالانه «کميته روابط عمومی آمريکا و اسراييل» موسوم به «آی پک» سخنرانی خواهد کرد.

نخست وزير روز یکشنبه به کابینه خود گفت تنها ضامن بقای اسراييل در مقابل خصومت و دشمنی جمهوری اسلامی ايران، ادامه دادن به تقويت بنيه نظامی و اقتصادی خود است. آیت الله علی خامنه ای، رهبر ايران، هفته گذشته گفت: اسراييل یک غده سرطانی است که باید قطع شود.

در تحولی ديگر، اسراييل، فرمانده نیروی هوایی خود را در روز یکشنبه تغيير داد و امير اشل، سرلشکر نیروی هوایی اسراييل، را به اين مقام منصوب کرد. نيروی هوايی اسراييل می تواند یکی از اجزاء مهم هرگونه حمله آن کشور به ایران باشد.

XS
SM
MD
LG