لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۷

تنش میان ایران و اسرائیل در دستور کار جلسه هفتگی کابینه اسرائیل


تنش میان ایران و اسرائیل در دستور کار جلسه هفتگی کابینه اسرائیل
تنش میان ایران و اسرائیل در دستور کار جلسه هفتگی کابینه اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل جلسه هفتگی کابینه این کشور را با اشاره به بیانیه هفته گذشته آیت الله خامنه ای درباره اسرائیل آغاز کرد. رهبر جمهوری اسلامی هفته قبل اسرائیل را «غده ای سرطانی» خوانده بود که باید برداشته شود.

آقای نتانیاهو گفت تنها راه اطمینان از بقای اسرائیل در منطقه ای که ایران از نابودی اسرائیل سخن می گویند «ادامه توسعه توان نظامی کشور است.» او ارتش قدرتمند را «تنها تضمین صلح و تنها دفاع اسرائیل» خواند.

ایران می گوید برنامه اتمی اش با اهداف صلح آمیز است اما اسرائیل و کشورهار غربی معتقدند تهران به دنبال ساخت سلاح اتمی است که می تواند تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل باشد. مقامات اسرائیل هشدار می دهند که ایران در حال رسیدن به «نقطه بدون بازگشت» است؛ نقطه ای که اقدام نظامی برای توقف ایران از دستیابی به بمب اتم، دیگر فایده ای ندارد.

اسرائیل گفته است که درصورت شکست تحریم های بین المللی علیه ایران، آماده اقدام نظامی است. این اظهار نظر کشورهای غربی را حساس تر کرده است.

هفته گذشته روزنامه واشنگتن پست به نقل از لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا نوشت که به عقیده او احتمال دارد امسال و تا ماه آوریل، فروردین ماه، اسرائیل به ایران حمله کند.

تحلیلگر روزنامه اسرائیلی «جروسلم پست» نیز نوشت فرصت برای یافتن راه حل دیپلماتیک دارد از دست می رود و «این پنجره دارد برای همیشه بسته می شود». یاکوو کتز می گوید اسرائیل توان کافی برای مقابله با تهدید را دارد: «اسرائیل چند سال پیش گزینه نظامی را مطرح کرد که هنوز هم اگر تصمیم بگیرد وارد اقدام یک جانبه نظامی علیه برنامه اتمی تهران شود، به عنوان یک گزینه مطرح است.»

بسیاری از تحلیلگران میزان تاثیرگذاری حمله احتمالی اسرائیل به ایران را زیر سوال می برند و می گویند ایران ۱۲۰۰ کیلومتر با اسرائیل فاصله دارد و تاسیسات اتمی اش پراکنده و زیرزمینی است. اما هفته گذشته موشه یاعالون، معاون نخست وزیر اسرائیل گفت که تمامی تاسیسات اتمی ایران در مقابل حمله نظامی «آسیب پذیر» هستند.

XS
SM
MD
LG