لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۵

واکنش کاخ سفيد به دعوت احمدی نژاد برای گفتگو


رابرت گيبز، سخنگوی کاخ سفيد واشنگتن، در مورد گفته اخير محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، که آماده است گفت و گوهايی رو در رو با پرزيدنت اوباما داشته باشد واکنش نشان داد.

سخنگوی کاخ سفيد اواخر وقت روز سه شنبه اظهار داشت که ايران بارها موضع خود را تغيير داده است و اين امر، به باور او، عمدتاً بخاطر احساس دردی است که تحريمها در مقامات ايران ايجاد کرده است.

آقای گيبز افزود «ما همواره گفته ايم که راغب هستيم بنشينيم و در باره برنامه هسته ای غيرمشروع ايران صحبت کنيم بشرطی که ايران در اين باره جدی باشد. تا کنون اين جديت وجود نداشته است. ايران دارای تعهداتی است که بايستی به آنها عمل کند و عدم انجام اين تعهدات همچنان منتهی به تحريمهای يکجانبه از سوی دولت آمريکا و سازمان ملل متحد و اتحاديه اروپا و ساير کشورها خواهد شد.»

در همين حال ايالات متحده آمريکا اسامی چند مؤسسه مالی و عمرانی را به فهرست تحريم ها عليه جمهوری اسلامی ايران اضافه کرده است. در اين فهرست، اسامی چند فرمانده سپاه به اتهام حمايت آنان از فعاليت های تروريستی ديده ميشود.

ايالات متحده به منظور تقويت تحريم ها عليه ايران اسامی بيست و يک مؤسسه و شرکت تحت کنترلِ دولت ايران را به فهرست تحريم ها اضافه کرده است. وزرات خزانه داری آمريکا روز سه شنبه ضمن اعلام اين مطلب، افزود که اين کشور، نام شماری از فرمانده هان سپاه و مقامات ايرانی را به همراه چند مؤسسه ديگر، به دليل حمايت از فعاليت های تروريستی به فهرست تحريم ها افزوده است.

در فهرست ارائه شده از سوی وزارت خزانه داری آمريکا، نام چند بانک، چند شرکت سرمايه گذاری و شرکت عمرانی ديده می شود. به گفته وزارت خزانه داری آمريکا با مشخص شدن اين ليست، اتباع آمريکا و ديگران بهتر می توانند از همکاری با مؤسسات دولتی ايران خودداری کنند.

بر اساس قوانين آمريکا، داد و ستد ميان شهروندان و اتباع قانونی و شرکت های مستقر در آمريکا با دولت ايران ممنوع است. از جمله تأسيساتی که در فهرست تحريم های جديد آمريکا قرار گرفتند، شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس است که تحت مالکيت يا کنترل دولت ايران است. وزارت خزانه داری آمريکا می گويد شرکت مهاب قدس علاوه بر فعاليت ها در پروژه های مهندسی و ساخت و ساز، در ساخت يک نيروگاه اتمی در ايران فعاليت دارد.

شرکت ماشين سازی اراک، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنايع معدنی ايران، بانک توسعه صادرات ايران از ديگر سازمانهای تحريم شده هستند. بانک سينا که گفته می شود بانکی خصوصی است نيز در ليست تحريم های جديد آمريکا قرار گرفته است. به گفته وزارت خزانه داری آمريکا اين بانک خود را به عنوان بانکی خصوصی معرفی می کند اما در نهايت تحت مالکيت يا کنترلِ دولت ايران است.

در ليست ارائه شده از سوی وزارت خزانه داری آمريکا نام چند شرکت و بانک که در بلاروس،آلمان، ژاپن، لوکزامبورگ و ايتاليا مستقر هستند ديده می شود که به گفته وزارت خزانه داری، تحت کنترل دولت ايران هستند.

وزارت خزانه داری آمريکا همچنين اسامی هوشنگ الله داد، حسين موسوی، حسن مرتضوی و محمدرضا زاهدی، چهار نفر از فرمانده هان ارشد سپاه را به دليل حمايت از فعاليت تروريستی گروه هايی از جمله گروه فلسطينی حماس، جهاد اسلامی و طالبان در ليست تحريم ها قرار داده است.

کميته بازسازی لبنان و مدير آن حسن خوشنويس و کميته امداد امام خمينی، شاخه لبنان و مدير آن علی ضريق، و همچنين رضا موسوی يک مقام ايرانی مستقر در سوريه ، به اتهام کمک مالی به حزب الله لبنان در اين فهرست قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG