لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۵

«ساکت ماندن جامعه جهانی، مخدوش شدن اعتبار آن است»


رئیس جمهوری آمریکا می گوید اگر حملات شیمیایی رژیم سوریه به مردم خودش بی پاسخ بماند، اعتبار جامعه بین المللی به خطر خواهد افتاد. وی خاطرنشان کرد که ساکت ماندن در برابر رفتار رژیم اسد، اعتبار جامعه جهانی را مخدوش می کند.

باراک اوباما روز چهارشنبه دریک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیرسوئد در استکهلم گفت او سال گذشته خط قرمزی را در مورد کاربرد سلاح های شیمیایی توسط سوریه تعیین نکرد، بلکه این خط زمانی کشیده و تعیین شدکه قدرت های جهانی پیمان ممنوعیت تولید و استفاده ازسلاح های شیمیایی را تصویب کردند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت او و نخست وزیرسوئد بر این نظر هستند که جامعه بین المللی نمی تواند دربرابر آنچه وحشیگری در سوریه خواند، ساکت بمانند و وارد عمل نشدن در این شرایط، امکان حملات بیشتر را افزایش خواهد داد.

پرزیدنت اوباما برای دیداری یک روزه به استکهلم رفته است. او از آنجا برای شرکت دراجلاس رهبران گروه عضو ۲۰ راهی سن پترزبورگ در روسیه خواهد شد.

انتظار می رود بحران سوریه در رأس دستورکار این اجلاس باشد.


آقای اوباما گفت امیدوار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه رویکرد خود را نسبت به سوریه تغییر دهد.

پیشتر، پوتین علیه اقدام یک جانبه در سوریه هشدار داد، اما همچنین گفت روسیه حمایت از قطعنامه سازمان ملل متحد برای حملات نظامی را رد نمی کند، اما به شرط آن که ثابت شود دمشق ازگازهای سمی علیه مردم خودش استفاده کرده است.

او به اسوشیتدپرس و تلویزیون روسیه گفت ایالات متحده باید شواهد قانع کننده ای به سازمان ملل متحد ارائه دهد و علیه اقدام نظامی آمریکا بدون تصویب سازمان ملل متحد هشدار داد.

پوتین همچنین گفت روسیه تحویل قطعات موشک اس – ۳۰۰ به سوریه را متوقف کرده است، اما درصورت برداشته شدن گام هایی که موازین بین المللی را نقض کند، در تصمیم خود بازنگری خواهد کرد.

انتظار می رود در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا امروز – چهارشنبه – قطعنامه ای که اجازه می دهد آمریکا از نیروی نظامی در سوریه استفاده کند، به رای گذاشته شود.
XS
SM
MD
LG