لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

گزارش نیویورک تایمز از اسناد فاش شده؛ ایران و نیکاراگوئه برای تقویت همکاری نظامی گفتگو کردند


دانیل اورتگا و حسین امیرعبداللهیان در میانه بهمن ۱۴۰۱ در نیکاراگوئه دیدار و گفتگو کردند.
دانیل اورتگا و حسین امیرعبداللهیان در میانه بهمن ۱۴۰۱ در نیکاراگوئه دیدار و گفتگو کردند.

نیویورک تایمز می‌گوید براساس اطلاعات محرمانه‌ای که در اسناد لو رفته آمریکا فاش شده، جمهوری اسلامی ایران و نیکاراگوئه در آمریکای مرکزی، با هم درباره تقویت همکاری نظامی گفتگو کردند.

نیویورک تایمز نوشت، اطلاعات خام این سند محرمانه به نظر می‌رسد با استفاده از استراق سمع الکترونیکی که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، جمع آوری شده باشد.

در این اسناد آمده هیات ایرانی به سرپرستی حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه این کشور با فرماندهان ارتش نیکاراگوئه دیدار کرد. مقامات نظامی این کشور به امیرعبداللهیان گفتند آنها با تلاش ایالات متحده برای گسترش نفوذ خود در آمریکای لاتین مخالف هستند و حاضرند با ایران تعامل داشته باشند.

حسین امیرعبداللهیان بهمن ماه ۱۴۰۱ سفری رسمی به نیکاراگوئه داشت و با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد. در گزارش‌های رسانه های ایران اشاره‌ای به دیدار او با مقامات نظامی نشده بود.

از زمان دولت محمود احمدی نژاد، جمهوری اسلامی سعی کرده با کشورهای آمریکای لاتین و جنوبی ارتباط برقرار کند. ونزوئلا از جمله شرکای اصلی ایران در این منطقه است.

جمهوری اسلامی طی دو دهه گذشته مجموعه‌ای از موافقت‌نامه‌های تجاری را امضا کرده و قول سرمایه‌گذاری‌های دیگری را به کشورهای منطقه داده است، اگرچه به دلیل محدودیت‌های اقتصادی خود، بسیاری از این پروژه ها ناتمام مانده‌اند.

دولت بایدن در سال‌های اخیر تحریم‌هایی را علیه دولت و خانواده دانیل اورتگا، رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه اعمال کرده است.

XS
SM
MD
LG