لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

نیویورک پست: پرزیدنت ترامپ نشان داده است که تیم اوباما در مورد ایران کاملا در اشتباه بود


نشریه نیویورک پست در مطلبی نوشت که اعضای تیم سیاست خارجی باراک اوباما مدام می‌گفتند که در مقابل ایران باید یکی از دو گزینه جنگ یا تسلیم را در نظر داشت. ولی پرزیدنت ترامپ نشان داد که آن‌ها کاملا در اشتباه بودند.

در گزارش این نشریه، که بخش‌هایی از آن در فاکس نیوز منتشر شده، آمده است سیاستی که پرزیدنت ترامپ در قبال ایران در پیش گرفته، در آستانه حصول نتیجه است.

رئیس جمهوری آمریکا در فرانسه گفت: «وقتی من به ریاست جمهوری رسیدم ... ایران یک حکومت به راستی تروریستی بود ... [اما] حالا وضعیت آنها به عنوان یک کشور بسیار بد است.»

این مقاله در پایان می نویسد در حالی که اهرم های تبلیغاتی ایران، از جمله وزیر خارجه محمدجواد ظریف، می کوشند با جار و جنجال ایالات متحده را مقصر و مسبب مشکلات ایران معرفی کنند، واقعیت امر این است که تنها ایران می تواند گره از این مشکلات بگشاید. اما برای دستیابی به این مهم، باید به الزامات دوازده گانه مطرح شده از سوی ایالات متحده عمل کند. به دیگر سخن، ایران باید همانند یک کشور عادی رفتار کند.

پرزیدنت ترامپ از زمان نامزدی در انتخابات منتقد توافق هسته ای ایران بود.

در مقابل، دموکرات ها و مقام های دولت سابق آمریکا، از جمله جان کری، از توافق هسته ای دفاع می کنند و می گویند که آن توافق موجب توقف جمهوری اسلامی در مسیر حرکت به سوی دستیابی به سلاح هسته ای شد. با این حال، جمهوریخواهان می گویند که پول به دست آمده از توافق، توسط ایران صرف حمایت از گروه های تروریستی شد و این توافق سایر مشکلات جمهوری اسلامی، از جمله حمایت از تروریسم و برنامه موشکی، را در بر نمی گیرد.

ایالات متحده در یک سال اخیر فشار بر جمهوری اسلامی را با خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم‌ها افزایش داده است.

نگرانی های ایالات متحده از اقدامات جمهوری اسلامی و فشار بیشتر

ایالات متحده می‌گوید که توافق هسته ای با ایران در رفتار این کشور تاثیر مثبتی نداشته است. پرزیدنت ترامپ با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

در سال ۹۷ همچنین چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف و منجر به اقدام دیپلماتیک از سوی کشورهای فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران شد.

وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

آمریکا در ابتدای سال ۹۸، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. این نخستین بار بود که ایالات متحده نیروی نظامی یک کشور را در چنین فهرستی در کنار گروه‌هایی چون القاعده و داعش قرار می‌داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG