لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۰

سنگینی سایه اوکراین بر اجلاس امنیت هسته ای


نخست وزیر هلند در کنفرانس خبری پیشاپیش اجلاس امنیتی لاهه، ۲۳ مارس ۲۰۱۴
نخست وزیر هلند در کنفرانس خبری پیشاپیش اجلاس امنیتی لاهه، ۲۳ مارس ۲۰۱۴
روز دوشنبه رهبران جهان در هلند گرد می آیند تا در اجلاس امینتی هسته ای شرکت کنند. اجلاسی که به نظر می رسد بحران موجود اوکراین بر آن سایه بیندازد.

در این اجلاس دو روزه که در لاهه برگزار می شود، نمایندگان ۵۳ کشور در باره کاهش و تضمین امنیت ذخایر هسته ای گفت و گو خواهند کرد.

مارک روت نخست وزیر هلند روز یکشنبه پیشاپیش این اجلاس گفت :«مواد هسته ای مصارف مفید بسیار دارد که انرژی و تحقیقات طبی از جمله آنهاست. اما اگر در دستان ناباب قرار بگیرد می تواند سبب « نابسامانی های انبوه اجتماعی» شود.

او افزود:«خوشبختانه احتمال این که این مواد هسته ای یا رادیو اکتیوبه دست تروریست ها بیفتد بسیار اندک است.اما اگر چنین امری صورت بگیرد عواقب آن وخیم خواهد بود. باید هرچه می توانیم برای احتراز از تروریسم هسته ای انجام دهیم. ما برای همین هدف مشخص دراینجا گرد آمده ایم».

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این اجلاس حضور ندارد و سرگیی لاوروف وزیر خارجه روسیه جای او را پر می کند. قرار است لاوروف در حاشیه این اجلاس با جان کری وزیر خارجه آمریکا مذاکره کند.

این اجلاس همچنین فرصتی خواهد بود برای آن که رهبران گروه هفت درباره الحاق کریمه به روسیه دیداری اضطراری برگزار کنند. رهبران بریتانیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، ژاپن و آمریکا قرار است در این دیدار حضور یابند.

کره شمالی و ایران دو کشور مهمی هستند که جایشان در این اجلاس خالی ست.
XS
SM
MD
LG