لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۷

نیم نگاه بازار ارز ایران به مذاکرات هسته ای


بازار ارز ایران در حالی تحت تاثیر اقدامات روزهای گذشته دولت به آرامش رسیده است که به گفته کارشناسان، برای ثبات نیم نگاهی هم به مذاکرات آتی هسته ای دارد.

همزمان با پایان یافتن تعطیلات نوروز و آغاز تقاضا برای خرید ارز، قیمت ارز در ایران افزایش یافت و نرخ دلار به بالای ۳۳۰۰ تومان رسید، اما دیروز تحت تاثیر اتفاقاتی که به نوشته پایگاه خبری اقتصاد ایرانی، ورود ارز شرکت های پتروشیمی به بازار یکی از آنهاست، اندکی کاهش یافت.

به نوشته خبرگزاری ها دولت تصمیم گرفته است تا برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز، تقاضای بازار را تامین کند اما مشاور عالی اقتصادی دولت و دیگر کارشناسان اقتصادی کتمان نمی کنند که نتیجه مذاکرات هسته ای مهم ترین عامل تعیین کننده نهایی نرخ ارز در بازار است.

به نوشته اقتصاد ایرانی، مسعود نیلی مشاور عالی رئیس جمهوری ایران، انتظار دارد مذاکرات اتمی همچنان روند مثبتی داشته باشد تا بازار ارز ثبات و حتی کاهش قیمت را احساس کند. او می گوید: «در مورد نرخ ارز، باید منتظر گشایش در زمینه تحریم ها با پیش روی بیشتر مذاکرات هسته ای باشیم.»

محمد قسیم عثمانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم هفته گذشته به خبرگزاری ایسنا گفته بود که توافق هسته ای و بازگشت دلارهای دولت به داخل، موجب ثبات بازار ارز و حتی کاهش قیمت آن خواهد شد. گفته ای که موسی غنی نژاد نیز به نوشته خبرآنلاین آن را تایید کرد.

به گفته این کارشناس اقتصادی «اگر تحریم ها همچنان به سمت کاهش پیش بروند و حتی از اقتصاد ایران رخت ببندند، می توان نرخی در حدود ۲۸۰۰ تومان را برای دلار متصور بود که به نرخ رسمی ارز در بودجه بسیار نزدیک است. این کاهش نرخ در شرایطی عملی خواهد شد که اتفاق مثبتی در جریان کاهش تحریم ها علیه ایران رخ دهد، هرچند که به غیر از این موضوع، عوامل دیگر هم موثر خواهد بود.»
XS
SM
MD
LG