لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

طرح اصلاح جمع آوری مکالمات شهروندان آمریکایی به رای گذاشته می شود


ساختمان آژانس امنیت ملی آمریکا
ساختمان آژانس امنیت ملی آمریکا

سنای آمریکا طرح اصلاح برنامه جمع آوری اطلاعات درباره مکالمات شهروندان آمریکایی توسط آژانس امنیت ملی کشور را به رای می گذارد.

سناتورهای آمریکایی روز سه شنبه به سه اصلاحیه ای که ریچارد بور، رئیس کمیته اطلاعات سنا به طرح تصویب شده در مجلس نمایندگان افزوده، رای می دهند.

یکی از اصلاحیه ها تمدید مهلت آژانس امنیت ملی آمریکا برای جمع آوری گسترده اطلاعات مربوط به مکالمات شهروندان از شش ماه به یک سال است.

دو عضو بلندپایه دموکرات و جمهوریخواه کمیته قضایی سنای آمریکا با صدور بیانیه ای مخالفتشان را با اصلاحیه های مذکور اعلام کرده اند.

پیشتر رند پال، داوطلب نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از رای گیری نهایی برای تصویب طرح در مجلس سنا جلوگیری کرده بود.

سنای آمریکا در نشست یکشنبه خود با ۷۷ رای مثبت در برابر ۱۷ رای منفی به آغاز بحث بر سر طرح اصلاح «قانون آزادی آمریکا» رای داد که در بخشی از اقدامات ایالات متحده در مبارزه با تروریسم، به جای آژانس امنیت ملی آمریکا، به شرکت‌های خدمات تلفن اجازه گردآوری گسترده مکالمات تلفنی شهروندان آمریکایی را می‌دهد.

قانون موسوم به «میهن دوستی» مهم‌ترین قانون ضدتروریسم آمریکا که به دستگاه‌های امنیتی کشور اجازه می‌داد مکالمات تلفنی شهروندان را به صورت گسترده گردآوری کنند، نیمه شب یکشنبه به وقت شرق آمریکا منقضی شد. این قانون پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ و در دولت جورج دبلیو بوش تصویب شد.

یکشنبه گذشته جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در مصاحبه ای با شبکه سی.بی.اس از سنای آمریکا خواسته بود با تصویب طرحی اجازه دهند آژانس امنیت ملی آمریکا همچنان به سابقه میلیون ها تماس تلفنی آمریکاییان و متهمان به تروریسم دسترسی داشته باشد و جلوی حملات احتمالی به آمریکا را بگیرد.

XS
SM
MD
LG