لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

رادیوی ملی آمریکا بهترین سریال‌های سال را برگزید؛ «چرنوبیل» و «تاج» در صدر جدول


شبکه رادیوی ملی آمریکا یا «اِن پی آر» (NPR) به مناسبت پایان سال میلادی با انتشار مقاله ای در سایت خود، بهترین سریال های تلویزیونی یا اینترنتی سال ۲۰۱۹ میلادی را معرفی کرده است.

این مطلب توسط لیندا هولمز، گلن ولدان، و اریک دگانز، منتقدان هنری و مجریان برنامه فرهنگی-هنری «ساعت خوش» (به انگلیسی: Happy Hour) نوشته شده است و آنها با بررسی جنبه های مختلف این آثار، فهرست مورد نظر خود را منتشر کردند.

چرنوبیل

مینی سریال «چرنوبیل» محصول شبکه کابلی «اچ بی او» آمریکا در صدر این فهرست قرار داد. این مجموعه اثری تأثیرگذار است که بر اساس ماجراهای واقعی فاجعه هسته ای چرنوبیل در اواسط دهه هشتاد میلادی در اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید شده است.

چرنوبیل که ساخته کریگ مازن است، با استقبال زیادی از سوی تماشاگران و منتقدان هنری همراه شد و چندین جایزه امی گرفت.

تاج

به عقیده این منتقدان، فصل سوم سریال «تاج» محصول شبکه اینترنتی «نتفلیکس» در رتبه دوم قرار می گیرد. این مجموعه توسط پیتر مورگان ساخته شده است و دوره های مختلف سلطنت ملکه الیزابت دوم و ماجراهای اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا را به تصویر می کشد.

هر چند که تغییر بازیگر ملکه الیزابت دوم، گروهی از تماشاگران را نگران کرده بود، ولی بازی درخشان الیویا کولمن در این نقش، یکی از ویژگی های مهم فصل سوم بود.

برای من مرده

سریال «برای من، مُرده» (به انگلیسی: Dead To Me) محصول شبکه اینترنتی نتفلیکس عنوان سوم را کسب کرد.

این مجموعه کمدی ساخته لیز فلدمن است و درباره دوستی یک زن بیوه افسرده با زن جوانی است که زندگی پر رمز و رازی دارد.

استقبال زیاد از این سریال برای نتفلیکس غیرمنتظره بود و به همین دلیل تولید آن را برای یک فصل دیگر تمدید کرد.

حالا مستند

فصل سوم سریال «حالا مستند» (به انگلیسی: Documentary Now) مقام چهارم را کسب کرد. این مجموعه محصول شبکه تلویزیونی «آی اف سی» است و در سبک «ماکیومنتری» یا بیان ماجراهای غیرواقعی در چهارچوب مستند تولید شده است.

خلاقیت و نوآوری تهیه کنندگان و رویکرد متفاوت آنها در پردازش داستان و بیان مستند گونه این مجموعه از دلایل مهم موفقیت حالا مستند محسوب می شود.

فلیبگ

رتبه پنجم این فهرست به فصل دوم سریال کمدی-درام «فلیبگ» رسید. این مجموعه از شبکه اینترنتی «آمازون» پخش می شود و محبوبیت زیادی به ویژه در میان بیننده های جوان دارد.

این مجموعه را فیبی والر بریج ساخته و خود بازیگر نقش اصلی است. داستان «فلیبگ» درباره زن جوان خشمگین و افسرده ای است که معتاد به رابطه جنسی است و زندگی پر فراز و نشیبی دارد.

در فهرست منتقدان شبکه ملی رادیوی آمریکا، سریال های «جای خوب»، «لوس اسپوکیز»، «آن دو نفر دیگر»، «ژست»، و «عروسک روسی» در رده های بعدی قرار دارند.

از نکات جالب توجه امسال، حضور چشمگیر محصولات شبکه های بخش اینترنتی مانند نتفلیکس یا آمازون در این فهرست است که به تدریج به رقبای بزرگی برای شبکه‌های تلویزیونی سنتی تبدیل می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG